Avangarda, dokumentarci, zanimljivi intervjui..

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Avangarda, dokumentarci, zanimljivi intervjui..

Postaj by whisperer on sri pro 09, 2015 1:05 pm

Izvrstan video o stvarima o kojima obično ne razmišljamo, a koji štošta pojašnjava - naročito paranoju zbog klimatskih promjena, najveći genocid ikad na Bliskom istoku koji je u tijeku već godinama, a sada je proces do kraja "istrijebiti siromašne" jer su ovi s lovom već na sigurnom - tj. preseljenju smo svjedoci.

whisperer

[Vrh] Go down

Re: Avangarda, dokumentarci, zanimljivi intervjui..

Postaj by whisperer on pon pro 14, 2015 2:07 pm

Zanimljiv i inspirativan dokumentarni film "Meru" u kojem tri vrhunska planinara pokušavaju doseći vrlo riskantan vrh Meru-a na Himalajama. Vele da je penjanje riskantnije od Everesta, no, ukoliko pogledate, shvatit ćete i zašto. Film je, zapravo, inspirativan, za sve ljubitelje extremnih sportova. Fantastična mi je činjenica koliko u toj zaljubljenosti rizika teško možeš odustati. Ili to voliš, ili ne... Ukoliko voliš, riskiraš bezgranično. Čak je pojam rizika pogrešan, više bih rekla potreba za nedostižnim. Super cijenim takav duh. Happy

Film u cijelosti na filmoviti:
http://www.filmovita.com/meru-2015/
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on pon pro 14, 2015 2:11 pm

whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by darla_ on pon pro 14, 2015 7:51 pm

Bas cu pogledati, gledale smo Buffica i ja i Mt. Everest. 

Inace K2 je najtezi za popeti se, ima odlican dokumentarac o njemu, morati cu prokopati pa ga staviti. Mene bilo puklo ove jeseni da idem na Mt. Kailash, pa je u turu ukljuceno i odlazak u Mt. Everest Base Camp, samo onaj sa Tibetske, ne Nepalske strane.

Sto se tice K2, bas u biti najpoznatiji sherpa, Pemba sherpa, jedan od rijetkih prezivjelih tu katastrofu na K2 prije neku godinu i koliko god to u biti bilo impozantno, meni je u biti najbolji prikaz ljudske prirode, nakon sto jednom udju u Death Zone, to je zona iznad cam IV u svim tim ekspedicijama, kako proradi instinkt za prezivljavanje i rijetko tko se vrati po nekoga. Pemba se vratio i zato bio na naslovnici Nactional Geographica te godine. U biti totalno deromantizira cijelu tu pricu.

Evo ga:

darla_

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on uto pro 15, 2015 12:56 pm

Po sjećanju K2 sam gledala igrani film, čini mi se da je scenarij napisan po istinitom događaju. Dokumentarac nisam zamijetila, baš bih ga voljela pogledati.
Mt. Kailash? Super privlačno... iako bih se ja za takve rute prvo po Velebitu uzduž i popreko pripremala. Frendice su mi bile u Nepalu prošle godine, oduševljene su..
Da ne komentiram i ne otkrivam previše Meru, pogledaj prvo pa ćemo onda razvezati.. Happy
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by darla_ on sri pro 16, 2015 7:20 am

whisperer je napisao/la:Po sjećanju K2 sam gledala igrani film, čini mi se da je scenarij napisan po istinitom događaju. Dokumentarac nisam zamijetila, baš bih ga voljela pogledati.
Mt. Kailash? Super privlačno... iako bih se ja za takve rute prvo po Velebitu uzduž i popreko pripremala. Frendice su mi bile u Nepalu prošle godine, oduševljene su..
Da ne komentiram i ne otkrivam previše Meru, pogledaj prvo pa ćemo onda razvezati.. Happy

Pa da za Mt. Kailash definitivno treba zavrsiti planinarsku skolu, jer nije zajebancija, moras znati sve one stvari sto tamo uce, od vezanja covrova, nocnog planinarenja, slaganja satora na manje pristupacnim mjestima, sanlazenja u prirodi i naravno fizicka kondicija, posto je to ipak skoro 5000 metara, mislim da bez par puta na Triglav uz Velebit bi bilo suludo. Uglavnom bila sam se prijavila u devetom mjesecu u planinarsku skolu i usokirala se kad sam shvatila da ima lista cekanja Grin . I da sam ja jedno 150, a primaju ih maksimalno 80 i da se ljudi prijavljuju od sestog mjeseca. Tako da to za sada stoji, ali pogledala sam brdo dokumentaraca o tome i onda obicno na to budu vezani oni o Himalajskim vrhovima.

Pogledala Meru. Sa jedne strane se divim takvim ljudima, sa druge strane mislim da je to prilicno glup, sebican i neodgovoran nacin za umrijeti ili postati trajnim invalidom, pogotovo ako imas obitelj.

Dobro ovdje na Meru je jos ajmo reci to stvar fizicke pripreme i recimo da imas stvari vise pod kontrolom nego na drugim sumitima, iako je Meru mozda alpinisticki zahtjevniji, jer koliko vidim oni su mogli prespavati vani i ne trabaju im boce sa kisikom, i mogu spustiti partnera, ako nesto krene po zlu. To recimo ako ides na Everest ili K2 nema teorije. Na Everestu i K2 ako se sjebes dok si u Death Zoni, jedino tko te moze spustiti je dragi Bog. Jer fizicka sprema ne znaci nista, jednostavno zbog hladnoce i rijetkosti zraka, nemas snage, pomoci drugoj osobi. I gore ako se ne uspijes spustiti sa vrha do kampa za vrijeme dana i ostanes vani po noci, zaboravi na ruke i noge, bez obzira na opremu.

Tako da sa jedne strane je impozantno, sa druge strane je u biti ovisnost. Renald je recimo u ovom dokumentarcu imao vise srece nego pameti, jer u njegovom stanju vjerojatnost za mozdani je bila ogromna, a ne samo mogucnost. Tako da ta njihova prica o stajanju na vrijeme, je u biti samo teoretska, nitko od njih u biti ne zna stati na vrijeme, zato ih vecina i ne dozivi starost, nego ostanu negdje na planini. Sto nije los nacin za umrijeti, ali opet gledano na one koje ostavljaju iza sebe, sebican.
darla_

[Vrh] Go down

Postaj by besposlenpop on sri pro 16, 2015 9:12 am

darla_ je napisao/la:
whisperer je napisao/la:...

Pa da za Mt. Kailash definitivno treba zavrsiti planinarsku skolu, jer nije zajebancija, moras znati sve one stvari sto tamo uce, od vezanja covrova, nocnog planinarenja, slaganja satora na manje pristupacnim mjestima, sanlazenja u prirodi i naravno fizicka kondicija, posto je to ipak skoro 5000 metara, mislim da bez par puta na Triglav uz Velebit bi bilo suludo. Uglavnom bila sam se prijavila u devetom mjesecu u planinarsku skolu i usokirala se kad sam shvatila da ima lista cekanja Grin . ...
A jel imaju roditeljske sastanke?  Rolling Eyes
besposlenpop

http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c042.gif

[Vrh] Go down

Postaj by Buffy on čet pro 17, 2015 7:05 am

darla_ je napisao/la:
Pogledala Meru. Sa jedne strane se divim takvim ljudima, sa druge strane mislim da je to prilicno glup, sebican i neodgovoran nacin za umrijeti ili postati trajnim invalidom, pogotovo ako imas obitelj.

Lijepo od tebe što nisi spomenula što sam rekla na kraju filma zubo
Buffy

[Vrh] Go down

Postaj by darla_ on čet pro 17, 2015 12:00 pm

Buffy je napisao/la:
darla_ je napisao/la:

Lijepo od tebe što nisi spomenula što sam rekla na kraju filma zubo

Pa ostavila sam tebi da kazes, ako zelis, posto si bila vrlo eksplicitna  zubo
darla_

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on ned pro 20, 2015 12:00 am

Buffica je zasigurno Renaldu poslala eksplicitni mail sa analizom. Happy

whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on pon pro 21, 2015 12:58 am

darla_ je napisao/la:
whisperer je napisao/la:

Pa da za Mt. Kailash definitivno treba zavrsiti planinarsku skolu, jer nije zajebancija, moras znati sve one stvari sto tamo uce, od vezanja covrova, nocnog planinarenja, slaganja satora na manje pristupacnim mjestima, sanlazenja u prirodi i naravno fizicka kondicija, posto je to ipak skoro 5000 metara, mislim da bez par puta na Triglav uz Velebit bi bilo suludo. Uglavnom bila sam se prijavila u devetom mjesecu u planinarsku skolu i usokirala se kad sam shvatila da ima lista cekanja Grin . I da sam ja jedno 150, a primaju ih maksimalno 80 i da se ljudi prijavljuju od sestog mjeseca. Tako da to za sada stoji, ali pogledala sam brdo dokumentaraca o tome i onda obicno na to budu vezani oni o Himalajskim vrhovima.

Dobro ovdje na Meru je jos ajmo reci to stvar fizicke pripreme i recimo da imas stvari vise pod kontrolom nego na drugim sumitima, iako je Meru mozda alpinisticki zahtjevniji, jer koliko vidim oni su mogli prespavati vani i ne trabaju im boce sa kisikom, i mogu spustiti partnera, ako nesto krene po zlu. To recimo ako ides na Everest ili K2 nema teorije. Na Everestu i K2 ako se sjebes dok si u Death Zoni, jedino tko te moze spustiti je dragi Bog. Jer fizicka sprema ne znaci nista, jednostavno zbog hladnoce i rijetkosti zraka, nemas snage, pomoci drugoj osobi. I gore ako se ne uspijes spustiti sa vrha do kampa za vrijeme dana i ostanes vani po noci, zaboravi na ruke i noge, bez obzira na opremu.

Tako da sa jedne strane je impozantno, sa druge strane je u biti ovisnost. Renald je recimo u ovom dokumentarcu imao vise srece nego pameti, jer u njegovom stanju vjerojatnost za mozdani je bila ogromna, a ne samo mogucnost. Tako da ta njihova prica o stajanju na vrijeme, je u biti samo teoretska, nitko od njih u biti ne zna stati na vrijeme, zato ih vecina i ne dozivi starost, nego ostanu negdje na planini. Sto nije los nacin za umrijeti, ali opet gledano na one koje ostavljaju iza sebe, sebican.

Malo sam progooglala Kailash i djeluje dosta zahtjevno. Treba tu puno više od položene škole, i iskustva i fizičke spreme. Happy Našem profilu su potrebne rekreativne rute po Nepalu i Tibetu (možeš si misliti Premužićeve staze na Tibetu) gdje ti možeš natanane uživati, fotkati, odahnuti, produljiti hod.. Mislim da za ovu vrstu penjanja koju spominješ moraš biti poseban zaljubljenik čije granice pomičeš sa dugogodišnjom izgradnjom iskustva. Želim reći da je to preveliki zalogaj za prvo ozbiljno penjanje. Happy
Što se filma i rizika tiče, mislim da je sve u percepciji. Npr, rekreativac, sportaš i visoki profi imaju potpuno drugu predođbu i iskustvo, ne samo mentalno već i na fizičkom nivou. Ono što je meni/ nama rizik nije nekome čije je tijelo baždareno ili utrenirano reagirati na određeni podražaj. Ovi akteri u filmu penju se cijeli život, nešto što su spontano izgrađivali i "učili od najboljih". I negdje mogu razumijeti taj izazov koji ih vuče dalje, u nova otkrića, nedostižne rute. Zapravo oni redefiniraju pojam rizika i opasnosti, ono što je nama rizično, njima je samo još jedan korak koji moraju napraviti, a koji su učinili već puno puta. Time jačaju ne samo samopoudzadnje već i osjećaj kontrole koji je s našim neusporediv. Time također ne mislim da je Rendelov odlazak bio zapanjujuća odluka.

Ja ću za NG u Beč, odlučila sam. Happy
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet sij 08, 2016 1:36 pm

A valjda ovo spada ovdje... Evo kako Mark Hamill, pardon, Žižek Happy promišlja političku korektnost.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet sij 08, 2016 2:06 pm

Tomica.Bombadil je napisao/la:A valjda ovo spada ovdje... Evo kako Mark Hamill, pardon, Žižek Happy promišlja političku korektnost.

dobro zbori to isto ja pricam vec kroz cetiri foruma ko apostol. Bog daj zdravja i vitamina C gosn. Zizeku vidim da je opako prehladjen...

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pet sij 08, 2016 3:33 pm

Ma to su njegovi tikovi. Happy Uvijek je takav. Na početku sam ga znala teško pratiti. Sav je tako ubrzan i energičan i nemiran. Činilo mi se da imam "morsku bolest" svaki put kad bih gledala neki intervju s njime. Ali sad sam se već navikla.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by mac'caa on sub sij 09, 2016 9:42 am

Tomica.Bombadil je napisao/la:A valjda ovo spada ovdje... Evo kako Mark Hamill, pardon, Žižek Happy promišlja političku korektnost.

to e to!
Alergicna sam na rukavice opcenito zubo
mac'caa

[Vrh] Go down

Postaj by kic on sri svi 17, 2017 12:59 pm

gledam listu svojih starih bookmarksa, i ova tema, i sjetim se da sam je zabilježio jer me podsjeća na moju temu "denverbot".. Grin

kic

[Vrh] Go down

Postaj by Buffy on sub svi 20, 2017 8:13 pm

Kaj se na toj tvojoj temi događa? Happy
Buffy

[Vrh] Go down

Postaj by kic on sri lip 14, 2017 11:53 pm

svašta Grin u zadnje vrijeme uglavnom slabo šta, ali navrati, pretresli smo puno tog već... sad imamo book club pa u krug čitamo, netko predloži pa pričamo maloo o dojmovima.. ja ih uglavnom davim s lijepom književnosti, oni mene s esejima i memoarima..
kic

[Vrh] Go down

Postaj by Buffy on čet lip 15, 2017 9:55 am

Mislila sam kako je to moguće neka tema o svakodnevnim mislima, moguće i kroz tuđe riječi, ali onda sam se sjetila da je to Sentencija noći Grin
Buffy

[Vrh] Go down

Postaj by kic on čet lip 15, 2017 3:44 pm

to je kad ne mogu zaspati, što je svaku noć Laugh
kic

[Vrh] Go down

Postaj by Buffy on pet lip 23, 2017 1:53 pm

Cool 

Buffy

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh]

- Similar topics