Net-forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Obične priče

+5
whisperer
iluzija
darla_
urbanstyle
Lena
9 posters

Stranica 6 / 17. Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Next

Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost uto ruj 09, 2014 11:31 pm

poznam , ne poznam

neki dan oko 3 popodne čujem bum,
izađem van 
susjed iz druge ulice zabil se u betonski stup susjedove  ograde točno viza vi mene.
Stup pao kao pokošen
Izlazi susjed iz auta ( on mi je radio ogradu ) pijan ko letva.
pas mater, i mobiftelu sam sam malo pogledal i jebote bum u tup
ja ni ne znam tak napisati kak je fufljal
 sjebal si je popravo auto, desni kotač mu se skroz izokrenul i podvukel pod auto. 
Pitam sused jeste vi dobro 
Aha, veli
 pridržava se sa dva prsta za hubu i puše ko parnjača
Izašli i susjedi do mene, gledamo se, nemaš kaj više reći
Zove nadroksani svog brata, isto druga ulica, 
evo njega za minutu
On još pijaniji od brata.
A je to - crtić
Pomagali su si do susjedovih ulaznih vrata, da se ispričaju zbog" tupa" i sve bu ju oni popravili nema problema.
Za par minuta je došel neki dečec, par put lupil macolom po kotaću i podvezu i odu brača jedan za drugim.

Kasno popodne vračam se iz šetnje, sačekuša rolingajs
nemoj reči susjedu ko mu je sjebo stup, znaš, da nemaš problema, mi nismo niš rekli.
Ja u kuću, velim dečkima kaj mi je rekla, vele dečki mi smo već rekli ko je i gdi stanuje.
Čovjek nas je došo pitati, i kak da sad velimo da ne znamo tko je.
Izađem van i velim rolingajs da su moji dečki već rekli ono kaj kao nisu smjeli reči.
A dobro, veli ona,ja samo neću da imam pizdarije.

I sad doma rasprava, tak ne bi rekla ni nama da nam tko kaj ošteti oko kuće,al naravno da se njoj nekaj dogodi tražila bi očevica.

Nastavak drugi put
Jebi se Bazo, gdi si ti zaglavila?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by besposlenpop sri ruj 10, 2014 1:14 am

dromsin je napisao/la:aj da napišem koju da imate kaj čitati
obične svakodnevne priče 

Jutros oko pol 7 šećem čuksija . Maglovito tek se dani, zona sumraka
 Čim zakoračih iz dvorišta vidim fali šaht od kanalizacije.
Dođem do kraja ulice, fale svi šahtovi sa te strane ukupno 4 kom.
Šećem dalje kad ono svagde fale šahtovi od kanalizacije.
Mislim si PM i ciganima, mamu im jebem i njima i onima koji otkupljuju staro željezo.
Na parkingu fale također šahtovi, mislim si, ljudi će ući u auto ni ne vidiš , ni ne gledaš da ti je rupa točno iza kotača.
Uglavnom obavili, kakanje, piškanje,a ja nabrojila da na tom malom potezu gdi smo šetale fale 15ak šahtova.
Dođem doma , pričam sinu , pazi kak voziš da si ne sjebeš kotač i onda skužim da klinci, mali handravci idu u školu.
Odmah mi se u glavi razvije najcrniji scenarijo kaj bi im se moglo dogoditi, rolete su mi opale
Zovem murju, ja ta i ta , od tud i tud šećem - vidim - fali
Veli dispečerica- policajka, šaljemo patrolu.
Nećete vjerovati za 10 min, policija vozi po kvartu, dozvali i ceste.
Postavili cestari na rupe znakove upozorenja, veli cestar ukupno 21 (navečer sam naišla u susjednoj ulici jedan koji su previdjeli, netko je stavil poprjeko staru metlu), no u Sesvetama je još gora situacija.
Dakle u modi je krađa kanalizacijskih šahtova, gledajte kud hodate
Nemreš ukrast šaht (osim da ga iskopaš z bagerom).
šaht = okno
Fkrali su poklopce. teet


Zadnja promjena: besposlenpop; sri ruj 10, 2014 1:18 am; ukupno mijenjano 1 put.
besposlenpop
besposlenpop

Posts : 5173
Join date : 03.06.2014
Age : 64
Location : Zagreb West

http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c042.gif

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by besposlenpop sri ruj 10, 2014 1:18 am

dromsin je napisao/la:...
Jebi se Bazo, gdi si ti zaglavila?
Jebe se.
U Istri.
besposlenpop
besposlenpop

Posts : 5173
Join date : 03.06.2014
Age : 64
Location : Zagreb West

http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c042.gif

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by whisperer sri ruj 10, 2014 9:38 am

Ne znam što reći o tim vrtićima. Ima ih 20 na dvije tete. Tete su mlade i djeluju ok, ali ne rade ništa posebno s njima osim što ih čuvaju da se ne pomlate. Moj je najmlađi u grupi, ostali su 4 godišnjaci.. i svako jutro moramo pregovarati za odlazak i ostanak. Još uvijek ne spava, pokupim ga nakon ručka, a ako počnemo spominjati uzimanje piđamice, nastane drama i krenu pregovori u kojem je on pravi diplomat. Ma znam da me voza i da ga jednostavno trebam ostaviti, ali kada složi "onu" facu, popustim. 
Mi smo, zapravo, na listi za Montessori grupu i jedva čekam da nas pozovu kada se oslobodi mjesto. Rade po lijepom programu i mislim da će mu tamo biti kreatvnije iskorišteno vrijeme. Postoji još jedna grupa unutar vrtića na engleskom jeziku čiju tetu posebno hvale i rado bih ga i tamo premjestila, ali budući da čekamo Montessori, ne mogu baš raditi manevre s preseljenjima. 
I tako... mislim da ja imam veći problem s prihvaćanjem vrtića nego on. Što će tek biti kada krene u školu... Shocked
whisperer
whisperer

Posts : 1977
Join date : 01.06.2014
Location : Luna Malekova

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by whisperer sri ruj 10, 2014 9:47 am

Evo primjer tjednog plana rada u Montessoriju, dok u običnoj grupi nema takvih zajedničkih programa osim slobodnog igranja.

Vježbe za poticanje samostalnosti u svakodnevnom životu:
„Cvjetovi i gumbi“
„Presavijanje ubrusa“

Vježbe za poticanje osjetilnosti:
„Pločice za težinu“
„Stereognostička vrećica“

Vježbe za poticanje i razvijanje matematičkog duha:
„Cvjetovi i brojke“
„Izgradnja dekadskog sustava pomoću simbola – 
karte brojki 1-1000“

Vježbe za poticanje govora:
Knjižice za čitanje – „Proljeće“ i „Kukci“
Nomenklaturne kartice „Vjesnici proljeća“

Kozmički dogoj:
„Oblici tla i vode“ – modeli i kartice
“Zemljine polutke“ – drvena slagalica, knjižica za čitanje 

Vrijeme kruga:
„Ne rugaj se“ - pjesmica
Proslava rođendana: Vedran Moguš
Kalendar vremena: godišnja doba – proljeće, razgovor
whisperer
whisperer

Posts : 1977
Join date : 01.06.2014
Location : Luna Malekova

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost sri ruj 10, 2014 8:07 pm

besposlenpop je napisao/la:
dromsin je napisao/la:aj da napišem koju da imate kaj čitati
obične svakodnevne priče 

Jutros oko pol 7 šećem čuksija . Maglovito tek se dani, zona sumraka
 Čim zakoračih iz dvorišta vidim fali šaht od kanalizacije.
Dođem do kraja ulice, fale svi šahtovi sa te strane ukupno 4 kom.
Šećem dalje kad ono svagde fale šahtovi od kanalizacije.
Mislim si PM i ciganima, mamu im jebem i njima i onima koji otkupljuju staro željezo.
Na parkingu fale također šahtovi, mislim si, ljudi će ući u auto ni ne vidiš , ni ne gledaš da ti je rupa točno iza kotača.
Uglavnom obavili, kakanje, piškanje,a ja nabrojila da na tom malom potezu gdi smo šetale fale 15ak šahtova.
Dođem doma , pričam sinu , pazi kak voziš da si ne sjebeš kotač i onda skužim da klinci, mali handravci idu u školu.
Odmah mi se u glavi razvije najcrniji scenarijo kaj bi im se moglo dogoditi, rolete su mi opale
Zovem murju, ja ta i ta , od tud i tud šećem - vidim - fali
Veli dispečerica- policajka, šaljemo patrolu.
Nećete vjerovati za 10 min, policija vozi po kvartu, dozvali i ceste.
Postavili cestari na rupe znakove upozorenja, veli cestar ukupno 21 (navečer sam naišla u susjednoj ulici jedan koji su previdjeli, netko je stavil poprjeko staru metlu), no u Sesvetama je još gora situacija.
Dakle u modi je krađa kanalizacijskih šahtova, gledajte kud hodate
Nemreš ukrast šaht (osim da ga iskopaš z bagerom).
šaht = okno
Fkrali su poklopce. teet
Novi poklopci postavljeni na šahtove  Wink

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost sri ruj 10, 2014 8:28 pm

whisperer je napisao/la:Ne znam što reći o tim vrtićima. Ima ih 20 na dvije tete. Tete su mlade i djeluju ok, ali ne rade ništa posebno s njima osim što ih čuvaju da se ne pomlate. Moj je najmlađi u grupi, ostali su 4 godišnjaci.. i svako jutro moramo pregovarati za odlazak i ostanak. Još uvijek ne spava, pokupim ga nakon ručka, a ako počnemo spominjati uzimanje piđamice, nastane drama i krenu pregovori u kojem je on pravi diplomat. Ma znam da me voza i da ga jednostavno trebam ostaviti, ali kada složi "onu" facu, popustim. 
Mi smo, zapravo, na listi za Montessori grupu i jedva čekam da nas pozovu kada se oslobodi mjesto. Rade po lijepom programu i mislim da će mu tamo biti kreatvnije iskorišteno vrijeme. Postoji još jedna grupa unutar vrtića na engleskom jeziku čiju tetu posebno hvale i rado bih ga i tamo premjestila, ali budući da čekamo Montessori, ne mogu baš raditi manevre s preseljenjima. 
I tako... mislim da ja imam veći problem s prihvaćanjem vrtića nego on. Što će tek biti kada krene u školu... Shocked
i moj unuk je teško prebrodio taj prelazak na spavanje u vrtiću. 
Sad kad opet krene, morat će se nanovo privikavati .

U sva ta tri vrtića u kojima sam radila pa i ovaj u koji ide unuk težište je na crtanju. Sve neki kreativni radovi, kolaži, akvareli, pudinzi
Brojalice, pjesmice, pričice nisam primjetila, nije ništa pokazao da su učili.

Primjetila sam da starije tete daju prednost konverzaciji, mlađe likovnosti.
 Ovo kaj nudi taj M. vrtić je mrak
Sigurno češ biti zadovoljna

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by darla_ sri ruj 10, 2014 8:48 pm

Montessori je super, bas imaju dobre metode za razvijanje svih aspekata tih malih bica, zato je takva guzva, a bice mu super kad se tamo prebaci  Happy.
darla_
darla_

Posts : 1482
Join date : 31.05.2014

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by whisperer čet ruj 11, 2014 4:23 pm

Da, baš jedva čekam.. a manje ih je po grupama, čini mi se do 10 različitih uzrasta. Nažalost, te škole kod nas još nisu dosegle taj dovoljno dobar razvojni stupanj pa ću za sada biti zadovoljna samo vrtićem. U Nl u je 80% školi Montessori i vrlo stručno procjenjuju da li je to za dijete dobro ili je isto potrebno prebaciti u klasičnu. Iako je situacija tamo malo i diskutabilna, npr. dosta mješaju rase (uz različite vrste invaliditeta) što je divno, ali zna se desiti da određeni kvartovi prevladavaju doseljenicima što se odrazuje na govor i akcent pa je dosta mojih frendica premještalo djecu u druge škole, iako nisu rasistice nimalo, već za bolju integraciju djece. Pogotovo ove koje doista nemaju u planu vraćati se nazad u svoje zemlje..
whisperer
whisperer

Posts : 1977
Join date : 01.06.2014
Location : Luna Malekova

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost pet ruj 12, 2014 8:50 am

whisperer je napisao/la:Da, baš jedva čekam.. a manje ih je po grupama, čini mi se do 10 različitih uzrasta. Nažalost, te škole kod nas još nisu dosegle taj dovoljno dobar razvojni stupanj pa ću za sada biti zadovoljna samo vrtićem. U Nl u je 80% školi Montessori i vrlo stručno procjenjuju da li je to za dijete dobro ili je isto potrebno prebaciti u klasičnu. Iako je situacija tamo malo i diskutabilna, npr. dosta mješaju rase (uz različite vrste invaliditeta) što je divno, ali zna se desiti da određeni kvartovi prevladavaju doseljenicima što se odrazuje na govor i akcent pa je dosta mojih frendica premještalo djecu u druge škole, iako nisu rasistice nimalo, već za bolju integraciju djece. Pogotovo ove koje doista nemaju u planu vraćati se nazad u svoje zemlje..
vjerujem da nisu rasisti, dobro je da su djeca sa invaliditetom pomješana sa zdravom djecom, naravno do određene mjere 
1. kaj se rasizma tiče, nemamo taj problem al imamo taj govorni.
    Frizerka bosanka nije se nimalo asimilirala govorno na zagrebački, isto vrijedi i za dalmoše, janjevce  i dr. Ona se još ljuti kaj joj klinka donese iz vrtića kaj
Ja se pak ljutim na sve njih kao purgerica, smeta me ta narodnjačka muzika, taj akcent  i ponašanje tipično za ruralno područje od kud su došli. I dok ima onih koji se vraški trude da se što prije uključe i postanu dio grada, ovi drugi su dosljedni do smrti.
Imam filing da se tak ne ponašaju kad pređu državnu granicu prema zapadu
2. Znaš da sam napisala da mi je mlađi sin invalid. Rođen je sa 7 i pol mjeseci, ostao je bez kisika, i posljedica toga je cerebralna paraliza.Intelektualno je zdrav, motorika donjih ekstremiteta je jače a gornjih manje oštećena. Radi i vozi auto uz prilagođene komande.
Nije išao u vrtić, nije ni stariji, išao je u redovnu školu do 6 razreda , 7 i 8 i srednju grafičku u centar Dubrava, za djecu sa posebnim potrebama.
Dobila sam mnogo kritika na račun prebacivanja u drugu školu. Lavovski sam se borila za to djete da ga što više integriram među zdrave ljude, al mora se znati kaj se može kaj se ne može i kad treba podvuči crtu i reći ovo više šteti nego koristi.
Djeca se trebaju još u vrtićkoj dobi susresti sa invalidnom i djecom i odraslima, al oni nebi smjeli kočiti rad teta sa zdravom djecom i obrnuto. Pogotovo kaj su grupe prevelike i tete nemotivirane. U redovnoj školi od 5 .razreda na dalje djeca imaju razrednu nastavu, pa se sele iz kabineta u kabinet, ima puno problema, pre malo sredstava pa i volje.
Dakle svatko bi trebao sam prepoznati stvarne mogućnosti svog djeteta i prema tome mu osigurati najbolje uvjete ( koji su na raspolaganju) za napredak.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by darla_ pet ruj 12, 2014 11:05 am

whisperer je napisao/la:Da, baš jedva čekam.. a manje ih je po grupama, čini mi se do 10 različitih uzrasta. Nažalost, te škole kod nas još nisu dosegle taj dovoljno dobar razvojni stupanj pa ću za sada biti zadovoljna samo vrtićem. U Nl u je 80% školi Montessori i vrlo stručno procjenjuju da li je to za dijete dobro ili je isto potrebno prebaciti u klasičnu. Iako je situacija tamo malo i diskutabilna, npr. dosta mješaju rase (uz različite vrste invaliditeta) što je divno, ali zna se desiti da određeni kvartovi prevladavaju doseljenicima što se odrazuje na govor i akcent pa je dosta mojih frendica premještalo djecu u druge škole, iako nisu rasistice nimalo, već za bolju integraciju djece. Pogotovo ove koje doista nemaju u planu vraćati se nazad u svoje zemlje..

Da, sto i Dromsi kaze, normalno je da ako negdje zivis da se integriras u to drustvo, a ne da stalno odskaces namjerno od drugih. Druga je stvar sto u nekom kucnom okruzenju mozes njegovati neke svoje tradicijske vrijednosti i jezik, ali za one koje misle ostati tamo integracija je po meni plus.

Imam u Du frendicu koja radi u osnovnoj skoli i ono sto je meni suludo, kako ovdje ih uopce ne uce da govore knjizevni jezik, nego je sve na dubrovackom dijalektu, sto u biti znaci da ne znaju govoriti  zubo, odnosno da ih nitko kurca ne razumije osim oni sami sebe i mi koji smo sad vec naucili se sluziti tim dijalektom, ali si mislim pa jebote ta djeca ce ici studirati negdje, mozda vec i u srednju skolu, ako ce neku strukovnu koje tu nema, daj nauci knjizevni jezik, pa po doma i van skole pricaj kako hoces, ali ma kakvi.

Ona mi isto prica da sad u biti kao je neki naglasak da i djeca sa invaliditetom se integriraju u skolstvo, pa imaju te neke pomocnike u nastavi za takvu djecu, koji im onda pomazu u pisanju, citanju i kretanju, ali ovo sto Dromsi kaze i ona kaze, to ide dok je razredna nastava, kad krene 5 razred i kad se moraju seljakati iz ucionice u ucionicu, oni koji imaju preblema sa kretanjem, to je muka isusova. Kaze da je taj djecak prosle godine imao muskog asistenta u nastavi, pa bi on ga jos i mogao pridrzati i u biti dio i ponijeti. Sad je vec izrastao i dosta je tezak, ove godine ima zensku pomocnicu u nastavi i to je cirkus, ne moze uz stepenice, pa onda moraju zvati muske ucitelje da ga svaki sat ako je nesto na katu, pomognu da dodje do gore, uglavnom pati se dijete i oni sa njime. Tako da je to plemenita nakana, ali pitanje je izvedivosti, opravdanosti i u biti dobrobiti za to dijete samo.

Tak da Dromsi mislim da si dobro napravila sa svojim mladjim sinom.
darla_
darla_

Posts : 1482
Join date : 31.05.2014

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost ned ruj 14, 2014 8:16 pm

seljo beljo

u vrtu stabalce plodovi ko masline, jedan jedini smeđi ostali zeleni.
grane stabalca ko u žalosne vrbe
otkinem smeđi plod ( misleći da je maslina) i jedan zeleni
da probam, nisam nikad zagrizla maslinu ubranu sa drveta,
a ono slatkoća, predivan okus
odnesem gore svojima da probaju kak su fine masline kad posmeđe
sinko neće, Brko gricne
zeleni plod je bljak
pa pitam Brku , jesi ti znao da su masline tak slatke?
ne, kad ih ionako ne jedem
Ja bi to mogla jesti kao voće, kažem

i tako popodne sjedi susjeda u vrtu,ja iz šetnje sa pesom i bla bla 
i ja sad kažem kak mi je fina smeđa maslina, za jesti , šteta kaj je samo jedna smeđa na stablu
ma gdi ste to jeli , pita žena?
Evo tu.
Žena u smjeh, ajme to su vam žižule, to i je voće 
Embarassed

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by besposlenpop ned ruj 14, 2014 9:21 pm

dromsin je napisao/la:...
pa pitam Brku , jesi ti znao da su masline tak slatke?
ne, kad ih ionako ne jedem
Ja bi to mogla jesti kao voće, kažem
...
Pa maslina i je voćka. Obične priče - Page 6 C025
besposlenpop
besposlenpop

Posts : 5173
Join date : 03.06.2014
Age : 64
Location : Zagreb West

http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c042.gif

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost pon ruj 15, 2014 6:23 am

besposlenpop je napisao/la:
dromsin je napisao/la:...
pa pitam Brku , jesi ti znao da su masline tak slatke?
ne, kad ih ionako ne jedem
Ja bi to mogla jesti kao voće, kažem
...
Pa maslina i je voćka. Obične priče - Page 6 C025
nisam znala

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by whisperer sri ruj 17, 2014 12:05 pm

dromsin je napisao/la:
vjerujem da nisu rasisti, dobro je da su djeca sa invaliditetom pomješana sa zdravom djecom, naravno do određene mjere 
1. kaj se rasizma tiče, nemamo taj problem al imamo taj govorni.
    Frizerka bosanka nije se nimalo asimilirala govorno na zagrebački, isto vrijedi i za dalmoše, janjevce  i dr. Ona se još ljuti kaj joj klinka donese iz vrtića kaj
Ja se pak ljutim na sve njih kao purgerica, smeta me ta narodnjačka muzika, taj akcent  i ponašanje tipično za ruralno područje od kud su došli. I dok ima onih koji se vraški trude da se što prije uključe i postanu dio grada, ovi drugi su dosljedni do smrti.
Imam filing da se tak ne ponašaju kad pređu državnu granicu prema zapadu
2. Znaš da sam napisala da mi je mlađi sin invalid. Rođen je sa 7 i pol mjeseci, ostao je bez kisika, i posljedica toga je cerebralna paraliza.Intelektualno je zdrav, motorika donjih ekstremiteta je jače a gornjih manje oštećena. Radi i vozi auto uz prilagođene komande.
Nije išao u vrtić, nije ni stariji, išao je u redovnu školu do 6 razreda , 7 i 8 i srednju grafičku u centar Dubrava, za djecu sa posebnim potrebama.
Dobila sam mnogo kritika na račun prebacivanja u drugu školu. Lavovski sam se borila za to djete da ga što više integriram među zdrave ljude, al mora se znati kaj se može kaj se ne može i kad treba podvuči crtu i reći ovo više šteti nego koristi.
Djeca se trebaju još u vrtićkoj dobi susresti sa invalidnom i djecom i odraslima, al oni nebi smjeli kočiti rad teta sa zdravom djecom i obrnuto. Pogotovo kaj su grupe prevelike i tete nemotivirane. U redovnoj školi od 5 .razreda na dalje djeca imaju razrednu nastavu, pa se sele iz kabineta u kabinet, ima puno problema, pre malo sredstava pa i volje.
Dakle svatko bi trebao sam prepoznati stvarne mogućnosti svog djeteta i prema tome mu osigurati najbolje uvjete ( koji su na raspolaganju) za napredak.

Da, kroz pisanje jesam shvatila da je vezan za kolica, samo nisam znala radi li se o cerebralnoj paralizi ili nekoj vrsti povrede kralježnice. Davno sam ti  napomenula da izražavam veliko divljenje svim roditeljima u takvim životnim okolnostima jer sam neposredno upoznata činjenicom koliko to iziskuje drugačiji način životne organizacije i snage djece i roditelja. 
U Rijeci postoji udruga koju su osnovali roditelji, a vodi je čovjek koji je zaista probitačan pa im je barem donekle uspio proširiti svakodnevnicu raznolikostima, iako su i dalje strahovito "zaljepljeni" jedni za druge. (po mogućnostima življenja) Obersnel je (politički ili ne, nije bitno) svojedobno bio jako senzibiliziran na tom polju i dosta je ulagao na njihove projekte, od šofera koji im je bio na usluzi 24/7 (po dogovoru dan ranije), čak i za vožnje izvan Rijeke, po postavljanju pokretnih stepenica na više javnih površina, imaju invalidsku plažu, mogućnost odlaska na ljetovanje u Lošinj, raznolike kreativne radionice i pružanja mogućnosti šireg obrazovanja. Ono što je uspijevao posljednjih godina i što mi se zaista čini super jest zapošljavanje asistenata na pola radnog vremena. Znači, svi bi oni po zahtjevu mogli imati asistenta/cu koji bi se njima bavili. Ne samo pri osnovnim pomaganjima oblačenju i kuhanju, već jednostavno druženju s njima, odvođenjem ih u grad, kao pratnja. Na neki način je to postavljeno kako bi se lagano osamostavljivali jer sam načula prije koju godinu da se za njih planiraju  graditi stanovi u kojima bi uz asistente i ostale invalide mogli živjet i odvojeno od roditelja. Kakva je situacija kod vas?
whisperer
whisperer

Posts : 1977
Join date : 01.06.2014
Location : Luna Malekova

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost sri ruj 17, 2014 8:45 pm

whisperer je napisao/la:
dromsin je napisao/la:
vjerujem da nisu rasisti, dobro je da su djeca sa invaliditetom pomješana sa zdravom djecom, naravno do određene mjere 
1. kaj se rasizma tiče, nemamo taj problem al imamo taj govorni.
    Frizerka bosanka nije se nimalo asimilirala govorno na zagrebački, isto vrijedi i za dalmoše, janjevce  i dr. Ona se još ljuti kaj joj klinka donese iz vrtića kaj
Ja se pak ljutim na sve njih kao purgerica, smeta me ta narodnjačka muzika, taj akcent  i ponašanje tipično za ruralno područje od kud su došli. I dok ima onih koji se vraški trude da se što prije uključe i postanu dio grada, ovi drugi su dosljedni do smrti.
Imam filing da se tak ne ponašaju kad pređu državnu granicu prema zapadu
2. Znaš da sam napisala da mi je mlađi sin invalid. Rođen je sa 7 i pol mjeseci, ostao je bez kisika, i posljedica toga je cerebralna paraliza.Intelektualno je zdrav, motorika donjih ekstremiteta je jače a gornjih manje oštećena. Radi i vozi auto uz prilagođene komande.
Nije išao u vrtić, nije ni stariji, išao je u redovnu školu do 6 razreda , 7 i 8 i srednju grafičku u centar Dubrava, za djecu sa posebnim potrebama.
Dobila sam mnogo kritika na račun prebacivanja u drugu školu. Lavovski sam se borila za to djete da ga što više integriram među zdrave ljude, al mora se znati kaj se može kaj se ne može i kad treba podvuči crtu i reći ovo više šteti nego koristi.
Djeca se trebaju još u vrtićkoj dobi susresti sa invalidnom i djecom i odraslima, al oni nebi smjeli kočiti rad teta sa zdravom djecom i obrnuto. Pogotovo kaj su grupe prevelike i tete nemotivirane. U redovnoj školi od 5 .razreda na dalje djeca imaju razrednu nastavu, pa se sele iz kabineta u kabinet, ima puno problema, pre malo sredstava pa i volje.
Dakle svatko bi trebao sam prepoznati stvarne mogućnosti svog djeteta i prema tome mu osigurati najbolje uvjete ( koji su na raspolaganju) za napredak.

Da, kroz pisanje jesam shvatila da je vezan za kolica, samo nisam znala radi li se o cerebralnoj paralizi ili nekoj vrsti povrede kralježnice. Davno sam ti  napomenula da izražavam veliko divljenje svim roditeljima u takvim životnim okolnostima jer sam neposredno upoznata činjenicom koliko to iziskuje drugačiji način životne organizacije i snage djece i roditelja. 
U Rijeci postoji udruga koju su osnovali roditelji, a vodi je čovjek koji je zaista probitačan pa im je barem donekle uspio proširiti svakodnevnicu raznolikostima, iako su i dalje strahovito "zaljepljeni" jedni za druge. (po mogućnostima življenja) Obersnel je (politički ili ne, nije bitno) svojedobno bio jako senzibiliziran na tom polju i dosta je ulagao na njihove projekte, od šofera koji im je bio na usluzi 24/7 (po dogovoru dan ranije), čak i za vožnje izvan Rijeke, po postavljanju pokretnih stepenica na više javnih površina, imaju invalidsku plažu, mogućnost odlaska na ljetovanje u Lošinj, raznolike kreativne radionice i pružanja mogućnosti šireg obrazovanja. Ono što je uspijevao posljednjih godina i što mi se zaista čini super jest zapošljavanje asistenata na pola radnog vremena. Znači, svi bi oni po zahtjevu mogli imati asistenta/cu koji bi se njima bavili. Ne samo pri osnovnim pomaganjima oblačenju i kuhanju, već jednostavno druženju s njima, odvođenjem ih u grad, kao pratnja. Na neki način je to postavljeno kako bi se lagano osamostavljivali jer sam načula prije koju godinu da se za njih planiraju  graditi stanovi u kojima bi uz asistente i ostale invalide mogli živjet i odvojeno od roditelja. Kakva je situacija kod vas?
Sinko za sada nije u kolicima. Teže hoda , više uz pridržavanje, može i samostalno al to je jako ružan nezgrapan i otežan hod, koji zahtjeva strašno veliku energiju i koncentraciju za održavanje ravnoteže.
Učlanio se u udrugu cerebralaca zbog iskaznice, za preskok u redovima di se može da ne čeka, zubo
Dok je još išo u srednju bila sam u toku događanja no dojadilo mi druženje sa roditeljima ( ne sa djecom) invalidne djece, ne svi al večina su drugačijih stavova od mojih.
H. radi puno radno vrijeme, vozi auto koji si je sam kupil na kredit i ugradil ručne komande. 
Mogao bi puno više sam al koristi priliku ko i sva druga zdrava djeca, odnosno mladi ljudi, svak na svoj način.
Invalidima se nebi smjela oduzimati invalidnina, na nju bi svi trebali imati pravo, bez obzira rade li ili ne, a upravo je Opačička krenula da se ona ukine.
Invalidnina bi trebala biti za pokrivanje ekstra troškova koji nemaju zdravi ljudi
npr, ručne komande u autima, pa osoba koja bi ti donjela iz dućana ili održavala domačinstvo, par sati dnevno. 
To nisu asistenti, oni su za kretanje izvan stana za one koji to ne mogu samostalno.

a kaj se tiče stanjovanja, izgradnje stanova za invalide, po mom se svaka zgrada treba graditi kao da će u njoj živjeti invalid, jer invalid možeš postati u bilo kojoj životnoj dobi. Koliko staraca u invalidskim kolicima a nemreju u kadu a kamoli iz stana.
Izgradit zgradu posebno za invalide je po meni diskriminirajuće jer ih se tako stavlja u geto

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost sri ruj 17, 2014 9:00 pm

Pozdrav Kultnix-u i svima pusa
Bili na kavi sa Lenom 
cijela femili
sliku je jednom stavila i na forum
tak da vam morem reči
za one koji ju nisu videli u živo
 je to je ona sa slike
Lena je zgodna mlada ženska
sa prekrasnim osmjehom
i izgleda ko da ima 28
malo starija studentica
nismo se počupale  zubo

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by besposlenpop sri ruj 17, 2014 9:40 pm

dromsin je napisao/la:...
sliku je jednom stavila i na forum
tak da vam morem reči
za one koji ju nisu videli u živo
 je to je ona sa slike
Lena je zgodna mlada ženska
sa prekrasnim osmjehom
i izgleda ko da ima 28
malo starija studentica
...
Sve stoji ... osim one žute perike! Obične priče - Page 6 C075
besposlenpop
besposlenpop

Posts : 5173
Join date : 03.06.2014
Age : 64
Location : Zagreb West

http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c042.gif

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by darla_ čet ruj 18, 2014 4:42 pm

A Bakut je pila kavicu sa Lenom pomalenom, jesu bili i Gvozden i Quasaka i sjor Antisa ili samo zenski predstavnik familije?  zubo
darla_
darla_

Posts : 1482
Join date : 31.05.2014

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost čet ruj 18, 2014 9:03 pm

Pancho je napisao/la:A Bakut je pila kavicu sa Lenom pomalenom, jesu bili i Gvozden i Quasaka i sjor Antisa ili samo zenski predstavnik familije?  zubo
samo Lena malena
ima dana više neg kobasica  zubo

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Lena pet ruj 19, 2014 3:25 pm

žuta perika je da zavaram neprijatelja  zubo

ma neka zezancija sa klincima,pa sam im glumila pljavušu......

dromsička ljubac za ove lijepe riječi!!!!
takvu sam te i zamišljala.....a baš mi je slatko kako su tvoj brko i sin samo kolutali očima na izjavu kako si kerozinka i satareš sve živo oko sebe ili pukneš.....ono kao-a mi smo navikli  Grin

dakle diplomski je uvezean i predan.....obrana idući petak uz prezentaciju....
brrrrr sad ću se malo još trest radi toga.....ali to je praktički gotovoooooo!!!!!
ajme još ne vjerujem
Lena
Lena

Posts : 274
Join date : 03.06.2014

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by darla_ pet ruj 19, 2014 5:15 pm

Aaaaa bravo Lenac! Oho pa to ce biti festa iduci tjedan, ocemo kolaca, ribe, za ove mesozdere janjetine i tako, ma predobro!  Grin
darla_
darla_

Posts : 1482
Join date : 31.05.2014

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Buffy pet ruj 19, 2014 6:07 pm

Buffy
Buffy

Posts : 1896
Join date : 03.06.2014

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Gost pet ruj 19, 2014 9:31 pm

Lena je napisao/la:žuta perika je da zavaram neprijatelja  zubo

ma neka zezancija sa klincima,pa sam im glumila pljavušu......

dromsička ljubac za ove lijepe riječi!!!!
takvu sam te i zamišljala.....a baš mi je slatko kako su tvoj brko i sin samo kolutali očima na izjavu kako si kerozinka i satareš sve živo oko sebe ili pukneš.....ono kao-a mi smo navikli  Grin

dakle diplomski je uvezean i predan.....obrana idući petak uz prezentaciju....
brrrrr sad ću se malo još trest radi toga.....ali to je praktički gotovoooooo!!!!!
ajme još ne vjerujem
a nisi primjetila kak sam bila fina i nisam skočila na Brku kad je rekel da on skoro svaku subotu usisava.
U PM samo kaj si nisam jezik pregrizla. zubo zbog tog njegovog skoro svake.
Viš kak muški naglašavaju, kad ih zalomi takav intelektualan posao.


Jebi ga ja sam u manjini, Pika je ženskog roda al je pitoma pa ne grize sve moram ja odradit  zubo zubo

Ne znam dal sam napisala priču iz davnina, ak jesam senilnost , pa da napišem

Sinko išo u vinogradsku bolnicu na vježbe od 3 mjeseca do škole (  7 ipol ). Ista teta Mira vježbala ga od prvog do zadnjeg dana.
I tak jednom prilikom kad je mali već imal 5-6 godina ispituje njega teta Mira svašta nešto.
 I on to meni priča što ga je pitala sjedeći u dječjoj sjedalici u autu.
Pita ona njega
ko usisava?
tata
ko kuha?
tata
Ko pere suđe ?
tata
A što mama radi ?
spava
Meni mrak 
Pa kad tata kuha, on ni nezna kuhati?
Pa skuha tjesto kad ti skuhaš saft i odeš raditi
Pa kad tata pere suđe?
Jesi rekla da kuhinja radi do 8 navečer i da ujutro hoćeš prazan sudoper kak si ga ostavila
tata opere svoj tanjur 
Za usisavanje nisam pitala jer fakat ponekad usisava, al da djete broji taj jedan tanjur pod pranje suđa i kuhanje jednom tjedno tjesta pod kuhanje, bez texta.

Sinko ne voli tu priču veli da nije tak bilo  zubo Laugh

Lena svu bu Ok, no sikiriki  Love

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by besposlenpop ned ruj 21, 2014 1:51 am

Lena je napisao/la:žuta perika je da zavaram neprijatelja  zubo

Ne zavaravaj nas više.  pale



Smilja je napisao/la:dakle diplomski je uvezean i predan.....obrana idući petak uz prezentaciju....
brrrrr sad ću se malo još trest radi toga.....ali to je praktički gotovoooooo!!!!!
ajme još ne vjerujem

A sljedeće ljeto ćemo već priko mosta.  Cool
besposlenpop
besposlenpop

Posts : 5173
Join date : 03.06.2014
Age : 64
Location : Zagreb West

http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c042.gif

[Vrh] Go down

Obične priče - Page 6 Empty Re: Obične priče

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 6 / 17. Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.