Reći ću vam što trebate misliti..

Go down

Reći ću vam što trebate misliti..

Postaj by whisperer on pon pro 15, 2014 1:48 pm

Medisjka kultura bi bila kultura u kojoj slika, zvukovi i spektakli stvaraju industriju svakodnevnog života, dominiraju našim slobodnim vremenom, oblikuju političke i društvene stavove, pružaju materijal za stvaranje identiteta. Kroz radio, televiziju, filmove, internetom produciraju se modeli po kojima se definira što znači biti muško- žensko, uspješan ili neuspješan, snažan ili slabić. Mediji oblikuju svoju ideju i smisao klase, etničke pripadnosti i rase, nacionalnosti i seksualnosti, određuje što se smatra dobrim, a što lošim, što je pozitivno, a što negativno, moralno ili nemoralno. Medijske priče i slike opskrbljuju nas simbolima, mitovima i ritualima koji pomažu stvaranje jedne zajedničke kulture koja u različitim dijelovima svijeta postaje sve sličnija- globalizacija, globalno selo. I ono što je možda najvažnije napomenuti, svi ti spektakli medijske kulture pokazuju tko ima moć, a tko je bez moći, kome je dopušteno koristiti silu, a kome nije. 

Posebnost medija je činjenica da se poruke kreiraju za odsutne čitatelje, slušatelje ili gledatelje, no onu pravu moć imaju producenti koji posljednji biraju što uključiti, što izostaviti, kako nekoga ili nešto predstaviti. Svaki tekst, slika, zvuk jesu montaža i stoga ujedno interpretacija svijeta. I ukoliko smo medijski nepismeni, odnosno, nismo u mogućnosti razumijeti slojevitost tekstova i njihove odmaknutosti od stvarnosti, "potencijalna je šteta i otrovna za ljudski duh jednako kao što su zagađena voda i hrana pogubni za tjelesno zdravlje."

Koliko ste sposobni, svjesni ili uopće zainteresirani kritički razumijevati, interpretirati značenja medijskih poruka i odupirati se eventualnoj medisjkoj manipulaciji?
whisperer

[Vrh] Go down

Re: Reći ću vam što trebate misliti..

Postaj by whisperer on pon pro 15, 2014 2:01 pm

Promatrajući reklame od Sisley-a i Dolce Gabbana, čiji je medijski vrhunac čistog sexizma, došla sam do informacije da je najskuplja reklama, ever, koštala 35 milijuna dolara. Da ponovim- 35 milijuna dolara. 

A radi se o...

Dakle, reklama za dame, obojena romansom, emocijama, Pariz, ona pati, on ju voli, ona bježi od njega, sebe, svih... i pri kraju je Chanel No5. jedino rješenje. Parfem je jedan od najprodavanijih na svijetu, a jeste li ga uopće ikada pomirisali?
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by Buffy on pon pro 15, 2014 2:52 pm

Jesam, nije ni sluga No19. Happy
Ajme, žena se bidna sva spigala od botoxa Sad

Rudimentarni interes marketinga jest stvoriti potrebu, pa iz toga zaraditi, ergo, ako si zadovoljan i skroman, nisi adekvatan kupac. Potrebno je konstantno proizvoditi nezadovoljstvo vlastitim statusom, tijelom, izgledom, bilo kojim prefiksom, jer iza toga stoje oooogromne količine novaca koji se mogu zaraditi.

Moj otklon od marketinškog roblja počeo je knjigom Theodora Zeldina u kojoj je spomenu ljude s ovih područja. Sociološki smo svoju ropsku prirodu kroz stoljeća pod stranim vladarima, ratujući i služeći im, zamijenili konzumerizmom.

Nakon toga, došle su neke promjene u navikama vezane za kupnju, kad se sjetim koja količina bačenog novca kojom sam mogla hraniti ljude i životinje, zlo mi dođe.
Tko se ne sjeća doba inflacije, čim novci sjednu u kunama odmah se mijenjaju u marke, onda se trči u Graz, ruta Metro, H&M, Ikea, i tako svaki mjesec, cca 1000 DM.
Kad si već tamo, kupuješ i što treba i što ne treba, sram me reći koliko sam toga bacala.
Ima odjeće koje sam nenošene samo proslijeđivala potrebitima.

Onda sam se počela zanimati za okoliš, namirnice uzgojene bez otrova i sve ono što se na to veže, jedini luksuz kojeg se ni danas ne odričem jest u čemu spavam i što nanosim na tijelo i lice.
Svjesna sam kako je luksuz imati gomilu životinja u današnje vrijeme kao i birati namirnice koje jedeš, pa sam tako samo drugačiji konzument nego ranije, ali meni taj izbor donosi puno više mira i ljubavi u životu.

Osim toga, od kada je Made in China zavladala, moda se srozala na niske grane, rijetko mi se nešto svidi.
Buffy

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on pon pro 15, 2014 3:48 pm

Buffy je napisao/la:Jesam, nije ni sluga No19. Happy

Da, još malo pa će i popucati... čini mi se da je ova reklama iz onog doba kada je dobila Oscara i kada se razvela od Toma pa je napokon počela i glumiti u filmovima.

No, htjedoh još napomenuti i novinsku kulturu kao jedan od medija koji definira mišljanja. Nekada nisu postojali mediji kao internet ili televizor (rijetkost), ali je postojala kultura knjiga, stripova.. Prisjetimo se Židova koji su upravo u takvim tiskovnim izdanjima bili oslikani kao štakori. U stripovima bi im se jače izoobličavale čeljusti, i  možemo upravo tim primjerom gotovo zaključiti kako se medijima kreiraju i ratovi. Nadalje, američki su filmovi puni iskrivljenih slika kriminalaca i fundamentalista. Ako se osvrnemo na karaktere uloga, od negativaca su to oduvijek Rusi, Balkanci, prostitutke dolaze s Istoka, Južno Amerikanci su robovi, sluge, Muslimane su nakon 2003 godine počeli koristiti kao negativce u tom mediju. Ameri su uglavnom ti koji drže sve pod kontrolom, primjerice, odlaze u rat kako bi ga spriječili, a zapravo ostavljaju pustoš bez demokracije što se rijetko u medijima iščitava. Ukoliko nismo medijski pismeni, u sve ćemo povjerovati. Zato je negdje važno znati tko stoji iza nekih novina. I naravno, kako to već ide, u Hrvatskoj ne postoji transparentna informacija vlasnika novina. U istraživanju 2009 g. u kojem se tražilo tko su pravi vlasnici, nije se došlo do točnih odgovora. No, ono što se zna jest da većina vlasnika naših novina, i to ovih "ozbiljnih" jesu stranci. Dakle, stranci upravljaju interpretacijama naših vijesti. 

Za info, austrijaks medijska kuća "Stirija" je vlasnica večernjeg lista, 24 sata, Tv tjedna, portala Njuškalo, Story, Burda, Moj vrt, moj pas, moj ovo/ ono... Njemačka postaja RTL je u vlasništvu 74% rtla/, nove tv, i moj omiljeni Todoric cak ima 25% udjela i iz tog razloga se nista o njemu ne moze niti cuti niti doznati.  Happy
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon pro 15, 2014 9:57 pm

whisperer je napisao/la:

Da, još malo pa će i popucati... čini mi se da je ova reklama iz onog doba kada je dobila Oscara i kada se razvela od Toma pa je napokon počela i glumiti u filmovima.

No, htjedoh još napomenuti i novinsku kulturu kao jedan od medija koji definira mišljanja. Nekada nisu postojali mediji kao internet ili televizor (rijetkost), ali je postojala kultura knjiga, stripova.. Prisjetimo se Židova koji su upravo u takvim tiskovnim izdanjima bili oslikani kao štakori. U stripovima bi im se jače izoobličavale čeljusti, i  možemo upravo tim primjerom gotovo zaključiti kako se medijima kreiraju i ratovi. Nadalje, američki su filmovi puni iskrivljenih slika kriminalaca i fundamentalista. Ako se osvrnemo na karaktere uloga, od negativaca su to oduvijek Rusi, Balkanci, prostitutke dolaze s Istoka, Južno Amerikanci su robovi, sluge, Muslimane su nakon 2003 godine počeli koristiti kao negativce u tom mediju. Ameri su uglavnom ti koji drže sve pod kontrolom, primjerice, odlaze u rat kako bi ga spriječili, a zapravo ostavljaju pustoš bez demokracije što se rijetko u medijima iščitava. Ukoliko nismo medijski pismeni, u sve ćemo povjerovati. Zato je negdje važno znati tko stoji iza nekih novina. I naravno, kako to već ide, u Hrvatskoj ne postoji transparentna informacija vlasnika novina. U istraživanju 2009 g. u kojem se tražilo tko su pravi vlasnici, nije se došlo do točnih odgovora. No, ono što se zna jest da većina vlasnika naših novina, i to ovih "ozbiljnih" jesu stranci. Dakle, stranci upravljaju interpretacijama naših vijesti. 

Za info, austrijaks medijska kuća "Stirija" je vlasnica večernjeg lista, 24 sata, Tv tjedna, portala Njuškalo, Story, Burda, Moj vrt, moj pas, moj ovo/ ono... Njemačka postaja RTL je u vlasništvu 74% rtla/, nove tv, i moj omiljeni Todoric cak ima 25% udjela i iz tog razloga se nista o njemu ne moze niti cuti niti doznati.  Happy
jel pogledate webcafe na netu
razne selfije iz Rusije ili iz Amerike. Nametanje karakteristika pojedinaca u globalnu sliku kako   istoka tako i  zapada.

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Gost on pon pro 15, 2014 9:59 pm

da li si primjetila kak u jednom trenu ostare pa se opet pomlade. Kad ih jadne uhvate u krivo vrijeme  Laugh

Gost
Gost

[Vrh] Go down

Postaj by Buffy on uto pro 16, 2014 8:59 am

whisperer je napisao/la:

Jučer baš pogledala dobar film o tome, kako stvari nisu crno bijele, jedino je pravilo interes i premoć.

Paradigma o kojoj govoriš vrlo je isplativa, pojednostavljeni, skoro bajkoviti modeli odnosa dobra i zla, na kraju uvijek pobijedi dobro, tj. mi Grin

Postoji, ako se malo potrudiš sve možeš saznati, stvar je u tome što su pojedine sprege u uređenim društvima kažnjive, kod nas nisu. Postoje neka tijela koje se bave sukobom interesa, međutim, uopće nisu financirana, niti im je dodjeljen adekvatan prostor, u stvari ih se sabotira.
Agencija za tržišno natjecanje radi nešto malo više, ali to je sve na kapaljku.

Novine su nam dostavljali ispred vrata, svidjelo mi se skuhati ness i otići po novine jutrom.
Međutim, nakon godina provedenih na netu dogodilo se kako bih čitala vijesti o kojima sam sve već znala preko neta, a nakon nekog vremena osjetno se primjetio pad kvalitete novinarskih uradaka i promjena novina u propagandni katalog. Tu smo od toga odustali, kao i od bilo kakvih tiskanih novina.
Informiram se iz relativno neovisnih izvora, na netu ih je puno lakše naći.

O Todoriću se ne može doznati nigdje gdje on plaća reklamiranje svojih proizvoda, a to je skoro svugdje.
Kad smo kod predrasuda, ne bi vjerovala, ali usred pretežno samožive hrpe govana, u toj obitelji ima i dobrih ljudi.
Buffy

[Vrh] Go down

Postaj by Buffy on uto pro 16, 2014 9:00 am

dromsin je napisao/la:jel pogledate webcafe na netu
razne selfije iz Rusije ili iz Amerike. Nametanje karakteristika pojedinaca u globalnu sliku kako   istoka tako i  zapada.
Nisam, baš pogledam danas kaj je to.
Buffy

[Vrh] Go down

Postaj by Buffy on uto pro 16, 2014 9:00 am

dromsin je napisao/la:

da li si primjetila kak u jednom trenu ostare pa se opet pomlade. Kad ih jadne uhvate u krivo vrijeme  Laugh

Kak je koji botox probavljen ili stavljen ponovo Grin
Buffy

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on uto pro 16, 2014 12:45 pm

dromsin je napisao/la:

Mislim da nisam još nikada na webcafe kliknula, baš pogledam nakon što odgovorim. Ono što znam za Ruse/ Ruskinje jest da forsiraju svoj "zapadnjački" image, uključujući svoj suvremeni stav i izgled, kako bi na što bolji način pobjegli/e iz te zemlje. Nije njima tamo lako.. Nažalost, jedna od statističkih podataka i jest točna (ako izjednačimo u kontekstu filmova) da brojčano najviše završavaju u lancima prostitucije. No to nije prava mjera za globalnu sliku, naravno.
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on uto pro 16, 2014 1:27 pm

Pojelo mi post pa slijedi kraća verzija napisanog, a vezujem se na Baffin post kojeg više ne mogu citirati. Reko bi čovjek da Adminica prčka po forumu. Happy

U redu, imamo interes i premoć. Ili drugim riječima, postoje različite metode kako neki od medija artikuliraju specifične ideološke pozicije i pomažu u reprodukciji dominantnih oblika društvene moći, odnosno, služi interesima društveno dominantnih grupa. S druge strane, kroz neku dublju analizu, ožemo zaključujemo da mediji ipak nisu sustav krute ideološke indoktrinacije koja uzrokuje suglasnost sa postojećim kapitalističkim društvom, već se tu radi i o užicima medija i potrošačke kulture. Znači, mi međusobno ruku pod ruku surađujemo ne bi li stvorili misli i ponašanja koja su sukladna sa postojećim vrijednostima. Mediji su zabavni, zavode nas kroz zvukove, slike, spektakle ne bi li se identificirali sa proizvodom. I mi to prihvaćamo! Volimo bajkovite stvari, dobru i lošu kraljicu i ishod koji spominješ. No, međutim, mediji mogu biti zapreka za demokraciju u mjeri u kojoj ona promiče diskurs  stereotipa i marginalizacije, rasizam, seksizam, dobnu podobnost i druge oblike predrasuda. Jednako tako, kritički kulturalni studij može se baviti i unapređivanjem demokracije, može biti saveznik pomažući u napredovanju borbe za slobodom, može unaprijediti interese potlačenih skupina, može napadati pojave rasizma i seksizma, ili ih barem "potkopavati" s više pozitivnih prikaza rase i spola. I iz svih tih razloga ja nimalo ne mislim da je medijska kultura loša, već podupirem moć same publike da se odupre medijskoj manipulaciji i stvori vlastita značenja, da se iz pasivnih promatrača pretvore u aktivne. Mi možemo odoljeti dominantnim značenjima i porukama te kreirati vlastite interpretacije i sud spram masovno proizvedene kulture. Ako analiziramo koje se vrijednosti promoviraju kroz spot channelNo5, to bi bila elegancija, ljubav, emotivna rastrganost, kupite parfem jer on ide uz takve stavove(koji je btw apsolutno bezveze). Ja sam se spot natjerala odgledati do kraja jer sam morala, ali mi je patetičan, plastičan, neprirodan i totalno konceptualno bezveze. Mogu isključiti internet, televizor, novine, ali od reklama se nem ožeš obraniti. Prođeš komad puta i naletiš na plakat istoimenog parfema. 
Što se tiče istraživanja, potrudila se ja. Happy
Ne, ne, nemam ja predrasude naspram Todorićeve familije, oni me zapravo ne zanimaju. Jedina privatna informacija koja me triga jest ta da saznam čime se ti ljudi  hrane. : ) Mene on zanima kao vodeći tržišni lider koji ima konce u rukama i čiji se potezi indirektno tiču svih nas. 

Zadnja promjena: whisperer; uto pro 16, 2014 1:46 pm; ukupno mijenjano 1 put.
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on uto pro 16, 2014 1:28 pm

Forum luduje, vidim da su mi se slova i fontovi posvađali..
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by Buffy on čet pro 18, 2014 11:49 am

whisperer je napisao/la:
dromsin je napisao/la:

Mislim da nisam još nikada na webcafe kliknula, baš pogledam nakon što odgovorim. Ono što znam za Ruse/ Ruskinje jest da forsiraju svoj "zapadnjački" image, uključujući svoj suvremeni stav i izgled, kako bi na što bolji način pobjegli/e iz te zemlje. Nije njima tamo lako.. Nažalost, jedna od statističkih podataka i jest točna (ako izjednačimo u kontekstu filmova) da brojčano najviše završavaju u lancima prostitucije. No to nije prava mjera za globalnu sliku, naravno.
Sjetila si me na dogodovštinu frendice zubarice Grin
Došla joj koka iz Rusije na kompletno uređenje zubala, poslala ju na slikanje RTG, slike došle, a na njima nešto čudno.
Kroz cijelo lice u mesnatom dijelu kao mreža tankih, tankih žica, skoro ju je poslala na ponovno snimanje.
Kad je ženu upitala što je to, ispostavilo se kako su to mikronske žičice plemenitog metala koje se po potrebi zatežu na par točaka na glavi i tako se postiže savršeno prirodan izgled vječno mladog lica.
Buffy

[Vrh] Go down

Postaj by darla_ on čet pro 18, 2014 4:54 pm

Buffy je napisao/la:

Došla joj koka iz Rusije na kompletno uređenje zubala, poslala ju na slikanje RTG, slike došle, a na njima nešto čudno.
Kroz cijelo lice u mesnatom dijelu kao mreža tankih, tankih žica, skoro ju je poslala na ponovno snimanje.
Kad je ženu upitala što je to, ispostavilo se kako su to mikronske žičice plemenitog metala koje se po potrebi zatežu na par točaka na glavi i tako se postiže savršeno prirodan izgled vječno mladog lica.

Ides Grin ... vis ti Rusa sto svasta rade, fuul zanimljivo sa znanstvenog stajalista, koje to mora da je umijece staviti kroz cijelo lice mikronsku mrezicu, da savrseno nateze kozu, ne sjebe facijalne misice i ne izazove infekciju, ma nanotehnologija ce cuda raditi, znam da nije tema, ali to mi je fuul uzbudljivo Grin
darla_

[Vrh] Go down

Postaj by besposlenpop on čet pro 18, 2014 7:44 pm

darla_ je napisao/la:
Buffy je napisao/la:

Ides Grin ... vis ti Rusa sto svasta rade, fuul zanimljivo sa znanstvenog stajalista, koje to mora da je umijece staviti kroz cijelo lice mikronsku mrezicu, da savrseno nateze kozu, ne sjebe facijalne misice i ne izazove infekciju, ma nanotehnologija ce cuda raditi, znam da nije tema, ali to mi je fuul uzbudljivo Grin
Ma daaaj ... pa jel ti gledaš Jubitoe iz Rusije?
Svaki dan me sete na Obelixa i onu njegvu: "baš su ludi ti Rimljani". 
Samo kaj su ovi ludi na kvadrat po imaginarnoj osi ...   
besposlenpop

http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c042.gif

[Vrh] Go down

Postaj by darla_ on pet pro 19, 2014 9:03 am

besposlenpop je napisao/la:

Iskreno, ne gledam Grin, ovo mi se ucinilo zanimljivo, ali stavi mi kakvi pa da skuzim kaj mislis Silly
darla_

[Vrh] Go down

Postaj by besposlenpop on pet pro 19, 2014 10:48 am

darla_ je napisao/la:
besposlenpop je napisao/la:

Iskreno, ne gledam Grin, ovo mi se ucinilo zanimljivo, ali stavi mi kakvi pa da skuzim kaj mislis Silly
besposlenpop

[Vrh] Go down

Postaj by besposlenpop on pet pro 19, 2014 10:53 am

besposlenpop

[Vrh] Go down

Postaj by besposlenpop on pet pro 19, 2014 10:56 am

besposlenpop

[Vrh] Go down

Postaj by Lena on ned pro 21, 2014 9:03 am

ma meni se odavno gadi ta pusta mašinerija koja vrti pare i promovira poželjne obrasce od oblačenja,stila,kako i šta u svakom segmentu......i ta plastičnost koja vlada.....ali ipak ima ljudi koji ili nemaju izbora pa moraju po svom ili i rade i imaju izbora pa po svome.....
ima nešto nade..... Happy
Lena

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on čet sij 15, 2015 12:25 am

Vjerojatno je nekolicina čula za Marshall McLuhan-a pa ću ga u ovoj temi i spomenuti.

Davno se iz SAD-a svijetom proširila tvrdnja koja najbolje ilustrira snagu masovnih medija na današnje poimanje društva i uopće stvarnosti, a koja kaže da se nešto nije dogodilo, ako nije bilo prikazano na televiziji. Kada umjesto televizije tvrdnju proširimo na sve masovne medije, dolazimo do osnovne premise – masovni mediji utječu na doživljaj stvarnosti i na ljudsko shvaćanje svijeta oko sebe. Stoga je teorija kojoj treba posvetiti pozornost tzv. teorija medija  koju još nazivaju i tehnološkim determinizmom ili medijskom ekologijom. Jedan od ključnih autorajoj je Marshall McLuhan (1911. – 1980.), kanadski znanstvenik i jedan od najznačajnijih teoretičara medija u povijesti komunikacijskih znanosti, a mnogi tvrde i jedan od najvažnijih znanstvenika 20. stoljeća, po važnosti u rangu s Darwinom, Newtonom, Marxom ili Einsteinom. Živio je i radio u Torontu, a na Sveučilištu u Torontu, odnosno njegovom Centru za kulturu i tehnologiju, osmislio je neke od svojih najsmionijih ideja i doprinosa proučavanju znanosti. Još za života postao je svojevrsnom «pop ikonom», a njegovi termini kojima je opisivao svijet ušli su u široku upotrebu. Svoja djela pisao je esejistički, a tek je pred kraj života pokušao svoj rad svesti u formu teorije, ali njezin dovršetak nije dočekao. Umro je u osvit nastanka interneta, medija čiji je dolazak, smatraju pojedini znanstvenici, i sam predvidio.

McLuhan  je  medije  doživljavao  produžetkom  ljudskih  osjetila. Knjiga  je  bila  produžetak  oka, odjeća koju ljudi nose za McLuhana je bila produžetak kože, a elektronički sklopovi produžetak ljudskog središnjeg živčanog sustava. Mediji su ti, tvrdio je McLuhan, koji su nam omogućili pobjedu nad vremenom i prostorom, pružili nam mogućnost zajedničkog doživljaja različitih događaja ili situacija, gdje god i kada god bili. Telefon i radio postali su naše uši, ekran televizora ili našeg kompjutera ekstenzije su naših očiju, ali i samih naših tijela, omogućujući nam da vidimo i doživljavamo puno dalje i puno bolje no što to mogu naše biološke karakteristike. U svom je pristupu  uvijek  isticao  ulogu  tehnologije  i  tehnoloških  napredaka  u  razvoju  ljudskog  društva  i mijenjanju načina na koji su ljudi do tada živjeli – od izuma pisma do parnih strojeva, željeznice, automobila ili računala. Govoreći o komunikacijskim medijima, McLuhan je otišao i korak dalje pa je tvrdio da je svako društvo u ljudskoj povijesti bilo prije svega obilježeno i na neki način formirano, tj. uvjetovano ključnim medijem kojim su njegovi članovi komunicirali. McLuhan će tvrditi da su ‘društva uvijek bila oblikovana više prirodom medija kojim su njegovi članovi komunicirali, nego samim sadržajem komunikacije’, a potvrdit će to i primjerima iz različitih razdoblja ljudske prošlosti.
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by whisperer on čet sij 15, 2015 12:33 am

U svojim  promišljanjima  identificirat  će  četiri  ključna  vremenska  razdoblja  u  kojima  su  ljudskom komunikacijom dominirali različiti mediji, odnosno različita osjetila (vid, sluh, dodir) kojima su ljudi primali komunikacijske poruke - plemensko doba, doba pisma, doba tiska i elektroničko doba. Ovim dobima pojedini teoretičari dodaju i peto – digitalno doba koje je u svojoj biti također elektroničko.

U  tzv.  plemenskom  dobu  ljudi  su  živjeli  u  malim  zajednicama  u  kojima  su  govor,  prisnost  i  dodir igrali jako važnu ulogu. Život se nije shvaćao kao slijed uzroka i posljedica, a ni pojam vremena nije se promatrao na način na koji to čine današnji ljudi, kao slijed događaja. Tek je otkriće pisma i ljudska potreba da informacije zabilježi u slijedu, jedne iza drugih, ljude naučila da svijet promatraju kroz prizmu slijeda događaja, lanca zaključivanja logike i razuma.
Izumom fonetskog , tj. glasovnog pisma, ljudska vrsta dobila je univerzalni sustav kodova kojim će kroz buduća stoljeća moći zabilježiti svaku svoju misao, ideju, otkriće ili bilo koje drugo znanje ili zamisao – i, što je još važnije, ispravno iščitati bez obzira na vremenska i prostorna ograničenja. Izum fonetskog pisma promijenio je društvo koje ga je koristilo i usmjerio ga sve većoj fragmentaciji, specijalizaciji, ali i otuđenosti u odnosu na predpismena društva i zajednice.
Izum tiskarskog stroja omogućio je prvu automatizaciju složenog ljudskog rada u povijestite je ubrzao širenje i dostupnost informacija i znanja, a samim tim i ujednačavanje i homogenizaciju naroda koji su govorili istim jezikom i bili dijelom iste zajednice, ali je isto tako potaknuo i individualnost i specijalizaciju,  ali  i  nacionalizam.
Otkrićem  električne  energije  i  na  njoj  bazirane  komunikacijske tehnologije, tvrdio je McLuhan, stvorit će se svojevrsna organska međuovisnost svih institucija i dijelova društva, potaknut će se unifikacija i veća uključenost pojedinca te stvoriti svijet u kojem su svi povezani sa svima u svako vrijeme i na svakom mjestu.
Izumom telegrafa 1850., smatrao je McLuhan, čovječanstvo se opet vraća u plemensko doba, s tom razlikom da su moderni mediji omogućili komunikaciju svih sa svima, bez obzira na vrijeme i mjesto, odnosno prostornu udaljenost. Promatrajući medije na taj način, McLuhan je svijet premrežen elektroničkim medijima doživljavao kao jedno veliko sveprožimajuće globalno selo, sa svim njegovim pozitivnim, ali i negativnim karakteristikama.
Iako a McLuhan nije doživio, mnogi teoretičari smatraju da smo izumom kompjutera i nakon toga interneta ušli u novo, digitalno ili informacijsko doba.

Preuzela, skratila i parafrazirala iz literature; Douglas Kellner, Media culture. Cultural studies, identity and politics between the modern and the postmodern, London/New York
whisperer

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

[Vrh]