Net-forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

4 posters

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Tomica čet kol 27, 2020 2:52 am

Ovoj temi nije potreban uvod. Neidentificirane letece pojave, odnosno objekti, toliko su postale dio pop kulture da im je pridruzena i odredjena mitologija. Umjesto o vilenicama i vilenjacima, danas se spominju Plejadanci, Arkturijanci i ostale vrste "vanzemaljaca".


To mitolosko ruho kojim se zaodijevaju ove neobicne pojave/objekti mozda jest lijepih, sjajnih nijansi boja koje pomalo i odgovaraju nasem znanstveno-tehnoloskom duhu, no radije bih na ovoj temi zagledala sivkaste tonove skeptickog uma.

Voljela bih ovim neobicnim pojavama ne oduzimati, ali ni pridavati vise od onoga sto nam same nude. Happy


------

Gabriela Slováková jedan je od vodećih ufologa u Slovačkoj, žena s podosta staža iz ovoga područja, odnosno osoba koja zna za svako viđenje NLO-a na teritoriju Slovačke. Zanimljivo, na ufologiju ju nije "prikačilo" viđenje NLO-a, već duha. No to ju je iskustvo toliko promijenilo da je počela svaki svoj slobodni trenutak posvećivati ovoj tematici i kako to obično biva završila je baš na NLO pojavama, a ne u spiritizmu. U razgovoru nam je pokušala otkriti gdje i kako Slovaci najčešće vide i dožive susrete sa NLO fenomenima ...

Budući da konstantno gledam u nebo, vidjela sam nekoliko NLO-a ili barem onoga što sam smatrala NLO-ima, ali na kraju se ispostavilo da su sva moja zapažanja bila lako objašnjiva, osim jednog. Riječ je bila o stvarno ogromnom objektu koji je nepomično lebdio ili stajao tik iznad Mjeseca, promatrala sam ga oko pet minuta, pokušala ga i uslikati, ali ništa se nije moglo vidjeti u mraku. Zatim se objekt počeo polako kretati i onda je naglo jurnuo prema Mjesecu i nestao iz mog vidokruga. Više ga nikada nisam ugledala.

Gdje ste do sada imali najviše, a gdje najmanje opažanja? Imate li dojam da se broj opažanja povećava? Ili je brojka uvijek otprilike ista?

Najčešća viđenja su iznad i oko nuklearnih elektrana, a zatim ih odmah prate akumulacijska jezera. U Slovačkoj je najveći broj prijava iz Jaslovské Bohunice. Tu govorimo o selu gdje je urbana rasvjeta zanemariva i ne remeti noćno nebo. Čini se da su opažanja jednako intenzivna bila prije kao i sada, s razlikom što danas ipak imamo internet pa samim time dobivamo puno više informacija nego u prošlosti.

Kako ljudi najčešće opisuju NLO-e i vanzemaljce?

Ljudi uglavnom viđaju objekte nalik zvijezdama na nebu, ali sa čudnim i nepredvidivim putanjama, velikim brzinskim promjenama ... Također, prijavljuju se veliki crni trokuti kao i objekti neobičnog svjetlećeg oblika kojeg je nemoguće opisati.

Jeste li se susreli sa slučajem kad je netko namjerno izmislio viđenje i organizirao ljude da recimo lažno svjedoče?

Pri obradi uzimamo u obzir putanje leta zrakoplova i satelita, vojne vježbe i slično. Prije nego što uopće počnemo spekulirati o nečemu drugom, moramo tražiti sva moguća racionalna objašnjenja. Prikupljanje i ocjenjivanje ljudi o viđenju NLO-a. Prije svega, zamolimo svjedoke da popune upitnik, gdje dobivamo informacije o promatranju, a zatim istražujemo osnovne podatke, kao što su preleti zrakoplova, satelita i drugih objekata kako je opisano. Prevare i lažna izvješća obično se otkrivaju na početku.

Pojavljuju li se misteriozni krugovi u žitu u Slovačkoj? (pitam ju u polušaljivom tonu, ali odgovor me doslovno šokirao!)

Da, nije nas zaobišla pojava krugova u žitu. Jedan od najstarijih dokumentiranih u Slovačkoj pojavio se u srpnju 1941. na polju u blizini sela Hontianske Nemce u dijelu Rakovca. Česta je pojava piktograma i u selu Hul. Doista prekrasan piktogram u obliku cvijeta pojavio se između Kozárova i Tlmača 2009. godine. Zanimljivo je da se piktogram koji je stvoren u Tlmači oko 2 km od ovog, zajedno s krugom iz Hlinika i Hronom, stvorio istog dana, čak se i tri kruga sijeku u jednom retku. Ogroman cvijet izmjeren je na 68 metara i mjerio do 275 metara kvadratnih! Takav se složeni krug pojavio prvi put kod nas. Prilikom mjerenja magnetskog polja kompas je doslovno podivljao. Jasno je da je magnetsko polje bilo jako poremećeno, a kompasom se doslovno nije bilo moguće orijentirati jer je kazaljka nekontrolirano skakutala. Kasnije smo fotografije poslali našem tadašnjem kongresniku Tomášu Stankoviču. Na njima se lijepo vidi piktogram čak i nakon gotovo dvije godine od njegovog nastanka. Polje je bilo izorano i na njemu je bila zasijana uljana repica. I na novijim je slikama vidljiv već spomenuti oblik cvijeta. Ljudi su mogli vidjeti njegove obrise i zimi pod snijegom! (U tom mi trenutku vadi fotografiju tog kruga, slika niže)

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Slova%C4%8Dki_krug


Imate li iskustva i prijave nekih Slovaka koji tvrde da su ih oteli vanzemaljci?

Da, postoje i takvi slučajevi. Za nas u Slovačkoj, ova tema je još uvijek veliki tabu i nerado se o njoj govori. Zapravo, broj je svakako mnogo veći, ali ljudi se stide takvog iskustva jer se boje stigmatiziranja. Međutim, moramo biti oprezni jer su to uglavnom pojedinci koji žele privući pažnju ili, u najgorem slučaju, umobolesnici. Iako rijetko, imamo i slučajeve koji su nevjerojatni, sa svjedocima koji nisu pokazali znakove poremećaja ili bolesti. No takvi ne žele  izlaziti u javnost sa svojim doživljajima.

S čime ljudi najčešće zamijenjuju NLO-e, odnosno koji ih objekti najčešće navuku na pogrešan trag?

Za nas je NLO "neidentificirani leteći objekt" barem u Slovačkoj, tj. to je fenomen na nebu čiji se izvor ne može pronaći ni objasniti iz različitih razloga. NLO je danas vrlo česta pojava i to je sve što leti zrakom a ne znamo što je to. Samo daljnjom istragom pokušavamo identificirati objekt, što ponekad i radimo. Iako mnogi objekti ostaju neidentificirani, to ne znači da su izvanzemaljskog podrijetla. Fenomeni koji se obično nazivaju NLO-ima imaju racionalna objašnjenja, primjerice, zrakoplovi, sateliti, meteorološki baloni, meteori, razni atmosferski fenomeni ili čak i same ptice, često osvijetljene suncem izgledaju nekako veće i mističnije nego što stvarno jesu i još mnogo toga. To može biti i test ili prelet tajnog zrakoplova koji iskušava naše radare.

U kojim zemljama iz vašeg okruženja su ufolozi primijetili najčudnija izvanzemaljska opažanja do sada? Što se tiče broja prijavljenih opažanja, kako vaša zemlja stoji u usporedbi s drugim državama, kao što je Češka?

Kao što i sam znaš većina opažanja dolazi iz zemalja Latinske Amerike, vrlo često oko vojnih baza. Za nas, NLO pitanje nije široko rasprostranjeno i samo se vrlo malo ljudi bavi njime, tako da sigurno nemamo toliko zapažanja kao u Peruu, Argentini, Meksiku ili drugdje u svijetu. Ne vodimo statistiku u usporedbi s drugim zemljama u okruženju. No, pokušavamo proširiti pitanje NLO-a kroz različite obrazovne aktivnosti. Dva puta godišnje organiziramo maraton vikend- predavanja na kojem sudjeluju vodeći slovački i češki ufolozi i istraživači s raznim zanimljivim temama. Jedan od njih je Phoenix konferencija, uvijek u prvom vikendu odmah iza Svjetskog Dana NLO-a koji je za nekoliko dana (2. 07., op. T.) pa te ovom prilikom pozivam da dođeš i ostaneš ovdje s nama te sam postaviš sva pitanja na koja želiš dobiti odgovore.. ili čak možeš nama i Česima predstaviti dosege vaše ufologije i probleme koje susrećete u praćenjima....

https://www.fx-files.com/
Tomica
Tomica

Posts : 1260
Join date : 19.07.2018

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Tomica čet kol 27, 2020 9:20 am




Citav podcast, s ovim zanimljivim novinarom koji se specijalizirao za UFO - fenomene, mozete pogledati ovdje:




Napomena: o NLO-ima krecu negdje oko 27 minute...


I da, Ratko nije voditelj kojeg bi svatko pozelio slusati. Grin Pretjerano je razgovorljiv (cesto upada u rijec), nema razvijene manire (dok gost prica, on si fino jede cips, sto postaje poprilicno iritantno zbog zvukova koje proizvodi), ali dalo bi se pronaci jos nekoliko sitnica. Oboruzajte se strpljenjem zbog gdina Marinkovica. Happy
Tomica
Tomica

Posts : 1260
Join date : 19.07.2018

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 11:53 am

slušam sve evo došao sam do 56-te minute i zbilja je naporan i meni. taj se ne gasi non stop prekida. idem dalje poslušati do kraja ako prije toga ne spalim i razbijem laptop.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 2:46 pm

UFO Picture Taken in Costa Rica, September 1971

Here is an intriguing photograph taken in Costa Rica of a UFO as it seems to enter or exit the water. The accompanying letter states:
"I am sending you a .GIF type file (converted to jpeg) with the photograph taken above Lake Cote in Costa Rica. After doing some research I have to clarify that, contrary to what I told you, it was not lake Arenal but Lake Cote instead, and, just to set the record straight, it wasn't an American mapping plane, but a Costa Rican plane.

"This is an impressive photo," and it's already been analyzed in several parts of the world. I quote from the latest report by researchers Richard Haines and Jacques Valle:

"In summary, our analyses have suggested that an unidentified, opaque, aerial object was captured on film at a maximum distance of 10,000 feet. There are no visible means of lift or propulsion and no surface markings other than dark regions that appear to be nonrandom... There is no indication that the image is the product of a double exposure or a deliberate fabrication." [Haines, and Vallee, 1989].

A high resolution camera was mounted on the plane pointing downwards, and programmed to take photographs of the terrain below every 17 seconds.

It shows in extraordinary detail all features of the landscape (water, shoreline, trees, etc.) and you'll notice how it was determined that the object (about 600+ ft. or 200 meters in diameter was coming into the water from right to left at an angle of approximately 30° in relation to the surface of the water.

The area covered is approximately 7 miles across.

Famous Costarican contactee and expert in telecommunications, engineer Enrique Castillo whose reports are as trustworthy as you'll ever get, and who has passed all sorts of tests involving hypnotic regression and lie-detection in laboratories in the U.S., had his first contact on top of the Irazu Volcano in Costa Rica, aproximately 9,000 feet above sea level.
It was back in 1963, in the exact spot which I have visited many times and which happens to look like an eerie artificial forest with more than 200 steel towers (veritable hub of telecommunication activities in the country).

Not far from there, I myself have spotted several crafts hovering at various heights while hiking in the mountains, some of them around the area where famous researcher Andreas Faber-Kaiser reported having gone down a tunnel which locals claim leads to the so called "Temple of the Moon", a sacred building said to have been built some millennia ago by an advanced race as part of a compound that includes some 500 underground buildings.

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Costarica01

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Cote-lake-ufo-photo

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 3:08 pm

Letačke priče Suada Hamzića: Moji susreti sa NLO

Tango Six nastavlja sa objavljivanjem letačkih memoara Suada Hamzića. Dobili smo ekskluzivno pravo da prvi u nastavcima prenesemo najzanimljivije priče jedne izuzetne letačke karijere pilota Ratnog vazduhoplovstva i Protivvazdušne odbrane Jugoslovenske Narodne Armije. U današnjoj priči Suad se priseća nekoliko svojih susreta sa neidentifikovanim letećim objektima i dočarava nam odnos vojske bivše države prema tom fenomenu.

Obećao sam da ču pisati ovu nepopularnu temu. Nepopularnu jer oni koji su doživeli ovu vrstu susreta nerado pričaju a pogotovo pišu o tome zbog neverice na koju nailaza pa čak i sumnjičavih, podrugljivih, skrivenih ili neskrivenih sumnji u njihovu istinitost i sumnji u mentalno zdravlje autora ovih priča.

Zvanične vlasti, tačnije njihove kvalifikovane i ovlaštene institucije koje su zadužene za taj fenomen, za takve pojave, su u pravilu uzdržane, nedorečene, neodređene pa i tajanstvene što dodatno otežava svaku racionalnu raspravu o NLO (Nepoznati Leteči Objekti) ili UFO (Unidentified Flying Objects).

I kod nas je ta tema uvek bila nekako na marginama interesovanja javnosti ali i nadležnih državnih institucija. Ipak, povremeno se o njoj govorilo i pisalo a nadležni organi Vojske, konkretno Ratnog vazduhoplovstva nisu mogli ignorisati činjenicu da „nešto“ postoji pa su pred kraj 80-ih iz Batajnice prebazirani MiG-ovi u Titograd jer se Jastrebovi i Supergaleb G-4 nisu mogli nositi sa tim neidentifikovanim letilicama koje su se tada učestalo pojavljivale nad južnim Jadranom.

O tome postoje i izjave pilota poput pukovnika Milana Mačeka i general-potpukovnika Blagoja Grahovca u čiji kredibilitet ne treba sumnjati. Da li NLO postoje ili ne bilo je i ostalo spekulativno i pitanje ličnih uverenja, shvatanja ili iskustava. Ja lično sam uveren da oni nisu nikakva optička pojava, fikcija, halucinacija i slično. A evo i odakle moje takvo uverenje.

Prvi put
U proleće 1972. po lepom vremenu, nekako u ranim popodnevnim časovima, u prednjoj kabini aviona NL-12 (MIG-21, dvosed) poleteh na rutinsko izviđanje vremena. U zadnjoj kabini sedeo je zamenik moje 352. izviđačke eskadrile, iskusni pilot, kapetan I klase Stipić Dušan.

Odmah posle poletanja u pravcu 32 sa piste br. 1 aerodroma Bihać, po prelasku sa kanala aerodromske kontrole letenja (AKL) na kanal Oblasne kontrole letenja (ObKL) kotrolor ObKL Janda, kojeg sam več dobro poznavao po glasu i profesionalnom odnosu prema svome poslu, nas upita da li imamo goriva i nekoliko minuta da nešto proverimo. Odgovorih potvrdno jer je vreme za letenje očigledno bilo povoljno za planirane zadatke po planu letenja eskadrile čija prva smena, tzv. izlaz, će poleteti za oko pola sata.

Janda nam zadade kurs prema severozapadu i visinu od 10.000 metara. Imali smo skoro pun rezervoar goriva pa ponovo uključih forsaž i prevedoh avion u strmo penjanje. Na oko 6000 metara i ono malo oblačnosti ostade ispod nas i kada smo postizali zadanu visinu negde iznad Plaškog, napred, malo udesno od pravca našeg leta, na velikoj visini ugledah vrlo bleštavo osvetljen predmet poput velike zvezde srebrenastog sjaja.

Interfonom to saopštih Stipiću. On mi potvrdi da i on vidi isti svetli objekat. Javih to kontroloru ObKL pitajući ga za visinu na kojoj se nalazi taj objekat:

– Nemam podatak o visini. Možete li produžiti penjanje? –

Njegovo pitanje je bilo umesno, profesionalno, jer Janda je znao da smo poleteli po zadatku izviđanja vremena, dakle bez plana da letimo preko 11.000 metara ili brže od Mah 1,6 kada je neophodna, čak životno važna, operema za visinsko letenje, visinsko kompenzaciono odelo VKK i skafanderska kaciga GŠ-3 ili GŠ-6M.
Bili smo toga svesni, veoma svesni, i Stipe i ja:

– Hoćemo li Stipe? – upitah kroz interfon.
– Idemo Hamzo. – čuh Stipičev odgovor.

– Produžavamo ka objektu, jasno ga vidimo, približavamo se. Ovo kao da lebdi. – javih preko radio stanice.

I zaista, blještavi objekat kao da je lebdeo, stajao u mestu ali još uvek visoko, mnogo visočije od nas. Avion je, na punom forsažu, u blagom uglu penjanja već bio prešao u nadzvučni let brzinom oko 1,1 Mah i popeo na preko 11.000 metara negde iznad Ogulina.

Skrenuh udesno za oko 20-ak stepeni i usmerih nos aviona pravo ka objektu koji mi je sada bio u vrhu i na sredini prednjeg vetrobranskog stakla kabine. Delovao je mnogo veći, blještaviji i kao da sam nazirao njegov obli oblik ali mu udaljenost i visinu nisam mogao ni približno odrediti jer nisam imao nikakvog orjentira, repera, koji bi mi pomogao u određivanju dimenzija na vedrom tamnoplavom nebu. NL-12 nije bio opremljen radarom koji bi mi pomogao razrešiti dilemu a i Janda se ućutao očigledno zato što nam ni njegova oprema više nije mogla pomoći.

Prolazimo visinu od 13.000 metara, mahmetar pokazuje 1,4.

Približavamo se objektu koji je još uvek znatno iznad nas, na 17, 19, možda 22 ili 24.000 metara!? Ali sve smo mu bliže, sve je veći. Pokušavam utvrditi da li je okruglogog ili diskolikog oblika. U momentu taj objekat krenu u suprotnom pravcu, ka zapadu, smanjivao se, intenzitet bleštavila se smanji, ugasi i u sekundi mi nestade iz vidokruga!

Ono što me impresioniralo je što je krećuči se brzinom od 4, 5 ili 6000 km/č – tu brzinu postigao trenutno! Iz mesta kako bi to rekli u žargonu. Ne, on nije ubrzavao. Taj objekat je krenuo i nestao tom brzinom! Stipe koji je iz zadnje kabine virio između zaglavnika mog katapultnog sedišta i rama kabine je to isto video i u kasnijem razgovoru, dok smo sređivali utiske, to mi potvrdio.

– Ovaj nestade, u trenutku, ka zapadu. – javih kontroloru ObKL.
– I meni je nestao sa ekrana. Vaša pozicija je oko 20 km istično od Delnica. –

Prenesoh pogled u kabinu. Brzina se približavala podeoku 1,6 Mah, visinomer pokazivao nešto iznad 14.000 metara. Isključih forsaž i povukoh ručicu gasa još unazad, ispustih vazdušne kočnice prevodeći avion u poniranje da se što pre, onako „goli“, bez adekvatne opreme za letenje u tim uslovima, vratimo u zonu bezbednog leta koju smo bili napustili jednoglasnom odlukom da produžimo neplanirano presretanje nepoznatog objekta.

Sletesmo. Malo smo još popričali Stipe i ja o tome jer smo, što smo imali pričati, ispričali još u vazduhu, preko interfona, a nismo ni kolege zamarali pričom o tome što smo videli i doživeli. A niko nas zvanično o tome ništa nije pitao, ni tada, ni kasnije. Nismo čak porazgovarali ni sa kontrolorom ObKL kapetanom Jandom pošto to nije ni bilo predviđeno ili propisano jer svako je od nas samo radio svoj posao.

Drugi susret
Nekoliko meseci kasnije. Bio je lep letnji dan bez i jednog jedinog oblačića na nebu, izvanredna vidljivost.
Napravio sam jedan let u prvom izlazu i čekao da napravim još jedan u trećem. Kao i svi koji nemaju šta raditi na stajanci br.1 aerodroma Bihać, sa koje smo taj dan leteli, sedeo sam na sklepanim drvenim klupama tzv. kvadrata koji je od konfora, pored tih nekoliko drvenih klupa imao i jednu česmu koja je strčala iz zemlje na nekad dužem, nakada kraćem komadu vodovodne cevi.

Elem, dangubio sam u kvadratu zajedno sa još nekoliko kolega pilota, desetak tehničara raznih specijalnosti i još toliko vojnika naše 352. izviđačke eskadrile. Ležim na jednoj od tih uskih klupa. Gledam u vedro svetloplavao podnevno nebo iznad aerodroma. Ugledah srebrenasti balon prečnika nešto večeg od jednog metra koji svaki dan tačno u podne meteorolozi sa našeg aerodroma negde sa pozicije južno od sredine piste broj 1 puštaju, prate instrumentima i mere pravce vetra i karakteristike vazdušnih strujanja. Bio je na visini oko 600, možda 700 metara. Pogledah na sat. Još 15-ak minuta pa podne. Meteorolozi malo poranili, nestrpljivi valjda ili nekome netačan sat. Ustadoh sa klupe. Gledam. Našto mi čudno. Meteorološki sondažni balon se ne smanjuje povečavajući visinu kao obično?

– Evo ga NLO. –

Izgovorih ne znajući šta drugo da kažem a da i drugima skrenem pažnju na taj balon koji mi se nekako neuobičajeno ponaša. Koji stoji u mestu, ne penje se, ne smanjuje se do iščezavanja iz vidokruga kada se popne na preko 3 – 4000 metara ili uroni u neki oblak.

Skoro svi pogledaše u nebo. Poče zezanje i komentari poput: NLO, vanzemaljci, mali zeleni ali i najčešća konstatacija da je u pitanju meteorološki balon. Većina se nakon kratkotrajnog gledanja vrati svojim temama razgovora, novinama, šahu, dremkanju ili blejanju a nas nekoliko nastavismo gledati u taj svetli srebrnasti predmet okruglog oblika koji je i dalje lebdeo iznad sredine piste broj 1.

Odjednom, videh potpuno isto što sam video iznad rejona Delnica nekoliko meseci ranije iz kabine MIG-a!

Nepoznati objekat ubrzavši trenutno, bešumno, opet u pravcu zapada, Plitvičkih jezera, u sekundi nestade iz vidokruga! Nas nekoliko koji smo tog momenta gledali u taj objekat se samo zgledasmo. Nismo čak ni komentarisali. Nismo imali šta i o čemu da komentarišemo.

više na:

https://tangosix.rs/2014/01/03/letacke-price-suada-hamzica-moju-susreti-sa-nlo/
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 3:26 pm

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 3:30 pm



Professor Eric Laithwaite: Magnetic River 1975

The wonders of magnetism and the linear motor are captured in this 1975 presentation by Professor Eric Laithwaite (1921-1997) former Professor of Heavy Electrical Engineering at Imperial College London.

This man was brilliant. It is nothing more than a travesty, shame, and absoloute ignorance from the British and worldwide establishment to turn their backs on this man, when he developed the gyro. He gave so much to the world of science, physics, mathematics, engineering, etc. and the disrespect he received was (and still is) nothing short of a travesty.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 4:04 pm

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Tomica čet kol 27, 2020 4:38 pm

Koliko si nam zadace zadao. Grin Opet cu probdjeti noc. Happy

I predavanja o magnetizmu! Happy
Tomica
Tomica

Posts : 1260
Join date : 19.07.2018

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 5:14 pm

Tomica je napisao/la:Koliko si nam zadace zadao. Grin Opet cu probdjeti noc. Happy

I predavanja o magnetizmu! Happy

ovaj je čovjek nešto posebno. neće ti biti žao poslušati i pogledati predavanja. ima ih više na YT ja sam stavio samo dva koja čini mi se da se tiču ove teme.

Eric Roberts Laithwaite (14 June 1921 – 27 November 1997) was a British electrical engineer, known as the "Father of Maglev" for his development of the linear induction motor and maglev rail system.

He became professor of heavy electrical engineering at Imperial College London in 1964 where he continued his successful development of the linear motor. He was involved in creating a self-stable magnetic levitation system called Magnetic river which appeared in the film The Spy Who Loved Me where it levitated and propelled a tray along a table to decapitate a seated dummy.

In the 1980s, he was involved in creating a device to extract energy from sea waves.[2] Although the technology was successful in trials, it could not be made storm proof, so it never became a commercial success.

Laithwaite was an able communicator who made many television appearances. Notable among these were his Royal Institution Christmas Lectures to young people in 1966 and 1974. The latter of these made much of the surprising properties of the gyroscope.

In 1974, Laithwaite was invited by the Royal Institution to give a talk on a subject of his own choosing. He decided to lecture about gyroscopes, a subject in which he had only recently become interested. His interest had been aroused by an amateur inventor named Alex Jones, who contacted Laithwaite about a reactionless propulsion drive he (Jones) had invented.

After seeing a demonstration of Jones's small prototype (a small wagon with a swinging pendulum which advanced intermittently along a table top), Laithwaite became convinced that "he had seen something impossible". In his lecture before the Royal Institution he claimed that gyroscopes weigh less when spinning and, to demonstrate this, he showed that he could lift a spinning gyroscope mounted on the end of a rod easily with one hand but could not do so when the gyroscope was not spinning. This was discussed in the BBC science series 'Horizon - 2015-2016: 2. Project Greenglow - The Quest for Gravity Control'.

In his 1974 lectures, Laithwaite suggested that Newton's laws of motion could not account for the behaviour of gyroscopes and Laithwaite suggested that they could be used as a means of reactionless propulsion[3]. The members of the Royal Institution rejected his ideas and his lectures were not published at the time, a first for the Royal Institution. His lectures were subsequently published independently as Engineer Through The Looking-Glass and also on the Royal Institution website.[4]

Despite this rejection and the fact that Laithwaite later acknowledged that gyroscopes behave fully in accord with Newtonian mechanics,[5] he continued to explore gyroscopic behaviour, maintaining the belief that some form of reactionless propulsion could be derived from them. Laithwaite set up Gyron Ltd with William Dawson and, in 1993, applied for a patent entitled "Propulsion System".[6] A United States Patent, Number 5860317, was granted in 1999.

Although Laithwaite is best known for his ideas concerning gyroscopes, he also held an idea concerning moths. He proposed that they communicate via ultra short wave electromagnetic phenomena (Inventor in the Garden of Eden, E R Laithwaite 1994 page 199). He persisted in this belief even after the phenomena which they actually use had been isolated[7] and could even be bought "over-the-counter" — seemingly contradicting his account. However, he had argued in 1960[8] that there must be two different mechanisms for detecting pheromones: (i) The orthodox account of chemical-gradients (effective only at short-range), and (ii) some method for long-distance detection (> "100 yards") even when the wind was in an unfavourable direction — and the only credible solution then had to be electromagnetic (probably infrared). This explanation did not account for where the necessary energy might come from — a matter later taken up by P. S. Callahan, though he too suffered considerable controversy (largely due to Laithwaite's detractors overlooking his "(i)/(ii)" distinction)

Laithwaite was also a keen entomologist and the co-author of The Dictionary of Butterflies and Moths (1975); he had one of the finest British collections of specimens.

https://en.wikipedia.org/wiki/Eric_Laithwaite
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 5:19 pm



San Diego sighting Sep 10 2014

This is the raw footage lasting about 12 min. Its what I saw, take it or leave it.

--------

Witness MUFON Statement
Coming home about 6:55 pm when I pulled into my driveway. Above and beyond my neighbors home I noticed a bright orb hovering. It reflected the sunset orange, and that is why I noticed it; besides it was a completely clear blue sky. I thought it could be a balloon or some sort of odd looking helicopter, but it didn't have any rotors. It appeared to have rods or antenna coming out of it.

I went to my backyard to get a better view. I appeared to be less than a mile away over residences. I got my camera about 5 min later and set up my tripod. I took a few photos.

Then got my video camera and began to shoot video too for about 20 min. Over the approx 45 Minute that I watched it, there was some wavering like it was being affected by air movement. At times it would descend behind a large tree, then reappear slowly as it came out from behind the tree.

The object remained relatively stable then started to slowly drift away to the SW until I couldn't see it anymore because it was too dark. I was intrigued by it. My photos showed that it indeed had 3 rods coming from it.

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Ufo%2Bsphere%2Bcalifornia
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 7:49 pm

JUNE 28, 2019
New Proof That Mysterious Fast Radio Bursts Have Emerged from Two Different Galaxies.
“Our newly discovered FRB is called 180924. We determined it originated in a galaxy about 4 billion light-years away from Earth in the constellation Grus, the crane.”

— CSIRO's Australian SKA Pathfinder Radio Telescope

--------

Mysterious Fast Radio Burst Has Repeated On A Predicted Cycle — But Why?

“The projected turn-off date for FRB 121102 now is around August 31 – September 9, 2020,” if it stays on its previous repeating cycle.

— National Astronomy Observatory of China, Beijing



August 26, 2020 Albuquerque, New Mexico – Two months ago on June 21, 2020, Earthfiles reported that at least one Fast Radio Burst known as 121102 FRB was reported by the U. K.’s Jodrell Bank Observatory as having a puzzling, repeating 157-day-cycle. Each radio burst from FRB 121102 lasted approximately 90 days, depicted by the turquoise energy lines pulsing from outer space to the Earth radio receiving dish.

Next was silence for 67 days. After the silence came more Fast Radio Bursts for 90 days. Then silence —  on and on. No one knows how or why such enormous bursts of radio energy would be emitted in a precise, cyclic and repeating pattern. That cycle was not publicly reported until 2020. Out of 100 known FRBs, 121102 and one other are the only ones known to have a cycle of energy bursts so precise that the recent bursts from 121102 FRB were right on schedule for this month. On August 17, 2020, China’s National Astronomy Observatory detected twelve new radio bursts from FRB 121102. The repeating cyclic pattern is estimated to be 157 — or 156 — days. That means the FRB should end its active bursting phase between August 31 and September 9, 2020.

What Is Causing Precise, Cyclic Pattern of Fast Radio Burst 121102?

Scientists now want to see if there are any bursts from FRB 121102 beyond September 9th. If that happens, then either there is no true predictable, precise pattern — or the cycle has changed for reasons unknown. Scientists still do not know what the source of Fast Radio Bursts are. But the dwarf galaxy in which FRB 121102 has kept pulsing in a seemingly repeating pattern is at least 3 billion light-years from Earth.

The Astrophysical Journal Letters:  “In an unexpected pay-off to follow-up investigations, additional Fast Radio Bursts were found from the same sky position as FRB 121102 with the same pulse dispersion measure, thereby unambiguously identifying FRB 121102 as a repeating source and demonstrating that the source of the bursts survives the release of energy required to produce them. Yet more bursts were found with both the Arecibo and Green Bank telescopes, but no obvious counterparts were detectable in X-ray, optical, or radio imaging observations of the field.”

Are FRBs A Bizarre Form of Magnetars?

On April 28, 2020, alarms were triggered at astronomical observatories around the world when a half-second powerful radio signal hit. That energy source was a neutron star on the other side of the Milky Way from Earth that died 30,000 years ago. In its death struggle, the star belched out a huge mixture of radio and x-ray energy. That fast-spinning, compact core of the dead star in the constellation Vulpecula is a known “magnetar,” that appears to have been the April 28th cause of the radio and x-ray belch. Magnetars are a type of neutron star believed to have an extremely powerful magnetic field.

So, the April 28, 2020, alarms signaled the first ever observational connection between magnetars and fast radio bursts,” said Sandro Mereghetti of the National Institute for Astrophysics in Milan, Italy. But will this magnetar “SGR 1935+2154” ever repeat on the same precise 156 or 157 day cycle as FRB 121102?  If not, what is the difference between the known magnetar and the 100  Fast Radio Bursts recorded to date that include the cyclic pattern of FRB 121102?

https://www.earthfiles.com/2020/08/26/mysterious-fast-radio-burst-has-repeated-on-a-predicted-cycle-but-why/

https://www.seti.org/frb-121102-radio-calling-cards-distant-civilization

https://www.sciencealert.com/frb-121102-fast-radio-burst-massive-black-hole-nebula-icrar


Zadnja promjena: Gnječ; čet kol 27, 2020 8:02 pm; ukupno mijenjano 1 put.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 7:55 pm



Fast Radio Burst 121102 ( FRB ) Audio - Processed to clarify sonic details for analysis etc

Recently the Breakthrough Listen project (that seeks to find extra-terrestrial life) released a group of 9 FRB (Fast Radio Burst) recordings from a dwarf galaxy 3 billion light years away. This video shows a couple of those recordings combined, and slowed down significantly to examine what might be in them. Please note: skilled use of heavy noise reduction was used, which can lead to digital artifacts... but the sounds you hear here stood out from the noise floor. So there is likely actual sound represented here to some degree. Might be comparable to viewing a pixelated astro photo of an object very far away. Each playback on the video gets progressively slower so you can hear more detail. Each repetition starts with a full dispersed FRB signal, causing a kind of sweeping effect. One thing to point out... at about the 1:30 mark you hear a fragment of a full sweep - possibly giving some validity that the other sounds here might be more than digital artifacts also. This of course is speculation.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 8:17 pm

još  malo o profesoru Ericu Laithwaite-u

ovo preporučam pročitati


The Incredible Genius
Of Eric Laithwaite


The Royal Institution is Not Amused

Few people visit the Royal Institution, in London's Albemarle Street, for amusement. There are not many laughs at Britain's second oldest scientific institution, founded in 1799, where Sir Humphry Davy demonstrated his discovery of the elements sodium and potassium and where Michael Faraday discovered electromagnetic induction. It's true there have been some lighter moments in the famous circular lecture theatre, especially since Sir William Bragg introduced Christmas Lectures for Children in the 1920s. But, on the whole, this is stuffed shirt territory.

One night in 1973 the stuffed shirts got a shock from which they have still not recovered. It was an experience at which, like Queen Victoria, they were not amused. Indeed it was so unamusing for them that it is the only occasion in the Royal Institution's two hundred year history that it has failed to publish a proceedings of a major lecture, or 'evening discourse'. The cause of this unique case of scientific censorship was the maverick professor of electrical engineering of Imperial College, London, Eric Laithwaite.

Laithwaite was no stranger to controversy even before his shadow fell across so distinguished an institutional threshold. In the 1960s, Laithwaite invented the linear electric motor, a device that can power a passenger train. In the 1970s, he and his colleagues combined the linear motor with the latest hovercraft technology to create a British experimental high speed train. This was a highly novel, but perfectly orthodox technology.

The advantages of such a tracked hovercraft are obvious to anyone who sees a hover-rail train running along,suspended in the air above the track -- it is quiet, has no moving parts to wear out and is practically maintenance-free. The significance of this last point quickly becomes clear when you learn that more than 80 per cent of the annual running costs of any railway system is spent on maintenance of track and rolling stock because of daily wear. The British government at first invested in the development of his device but later, after a series of budget cuts, pulled out pleading the need for economy. Laithwaite, a blunt-speaking Lancashire man who did not shrink from speaking unpopular truths, told the Government and its scientific bureaucrats the mistake they were making in no uncertain terms, but its decision to cancel was unchanged.

Laithwaite refused to be beaten and took his invention one step further. He designed an even better kind of hover train -- one in which his linear motor was levitated by electromagnetism giving a rapid transit system that not only provides quiet, efficient magnetic suspension over a maintenance-free track, but which generates the electricity to power the magnetic lift of the track from the movement of the train.

Speaking in the early 1970s, Laithwaite said of his new 'Maglev' system, 'We've designed a motor to propel [the train] that gives you the lift and guidance for nothing -- literally for nothing: for no additional equipment and no additional power input. This is beyond my wildest dreams -- that I should ever see that sort of thing.'

Laithwaite's Maglev design was not quite perpetual motion, but certainly sounded enough like something-for-nothing to make the scientific establishment turn its nose up in suspicion. But this project, too, was cancelled by the government and further development was halted. Today, Maglev trains are being built in Germany and Japan but Britain continues to spend 80 per cent of its railway budget on maintenance of conventional transport systems -- several hundred millions every year.

....

Laithwaite first demonstrated that the apparatus was very heavy -- in fact it weighed more than 50 pounds. It took all his strength and both hands to raise the pole with its wheel much above waist level. When he started to rotate the wheel at high speed, however, the apparatus suddenly became so light that he could raise it easily over his head with just one hand and with no obvious sign of effort.

What on earth was going on? Heavy objects cannot suddenly become lighter just because they are rotating, can they? Such a mass can only be propelled aloft if it is subjected to an external force or if it expels mass, in a rocket engine for example. Had Laithwaite taken to conjuring tricks? Were there concealed strings? Confederates in trapdoors?

If Laithwaite expected gasps of admiration or surprise, he was disappointed. The audience was stunned into silence by his demonstration. When he went on to explain that Newton's laws of motion were apparently being violated by this demonstration, the involuntary hush turned to frosty silence.

'I was very excited about it,' he recalled, 'because I knew I had something to show them that was startling. And I did it rather in the spirit of "come and see what I've discovered -- come and share this with me." It was only afterwards that I realised no-one wanted to share it with me. The reaction was "the man's obviously a lunatic". "There must be some trick" was what people said.'

'I was simply trying to tell them, "look, here's something very unusual that's worth investigating. I hope I've got sufficient reputation in electrical engineering not to be written off as a crank. So when I tell you this, I hope you'll listen." But they didn't want to.'

link:

https://rense.com/general42/genius.htm
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 9:50 pm



Anti Gravity and UFO Files with Townsend Brown. These home movies of T. Townsend Brown's anti-gravity experiments were taken circa 1958. After that he research became classified. Look for a Man in Black (MIB) standing to one side inside the laboratory. This is a rare and important document on anti-gravity research!
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet kol 27, 2020 9:57 pm



Warp Drive and Aliens: Bryan Gaensler Public Lecture

In his live public lecture at Perimeter Institute on February 5, 2020, astronomer Bryan Gaensler (Dunlap Institute for Astronomy and Astrophysics, University of Toronto) explored the latest thinking on interstellar travel and on the search for alien life – including why he believes the frontiers of current research may be more exciting and visionary than any fictional stories we can imagine.

Perimeter Institute (charitable registration number 88981 4323 RR0001) is the world’s largest independent research hub devoted to theoretical physics, created to foster breakthroughs in the fundamental understanding of our universe, from the smallest particles to the entire cosmos. The Perimeter Institute Public Lecture Series is made possible in part by the support of donors like you. Be part of the equation:

https://insidetheperimeter.ca/
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade pet kol 28, 2020 12:19 am

razmišljam koji je razlog da nas posjećuju alieni i NLO-i kad smo tu tek 1 sekundu u kozmičkom kalendaru?

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Cosmic_Calendar
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade pet kol 28, 2020 12:20 am

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

Tomica likes this post

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Tomica pet kol 28, 2020 12:33 am

Ne stizem ti ja sve ovo pregledati. Tu mi je materijala za citav tjedan, Gnjec. nestocudno

Tako da ce i odgovori kasniti.


Ako ste poslusali podcast s Marinkovicem, u ovoj se emisiji opsirnije osvrce na spomenuti "tic tac" ufic. Happy

"Krajem 2017. novinari New York Timesa objavili su kako od 2007. u Pentagonu djeluje tajni program za istraživanje NLO-a pod nazivom "Program za identifikaciju naprednih aerosvemirskih prijetnji". Objavljena su tri videozapisa američke mornarice koje je taj program analizirao, a svjetska javnost saznala je kako su piloti u lovcima F-18 neuspješno pokušavali presresti NLO-e tijekom vojnih vježbi na nosačima zrakoplova Nimitz i Roosevelt. No, predstavlja li taj program jedini i konačni projekt američke vlade koji istražuje NLO-e? Novootkriveni dokument razotkriva infrastrukturu crnih projekata američkih korporacija koji se bave reverzibilnim inženjeringom tehnologija NLO-a."


Tomica
Tomica

Posts : 1260
Join date : 19.07.2018

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Tomica pet kol 28, 2020 12:39 am

A ovdje imamo razgovor o nevjerojatnom Pan Adria incidentu:



Otkad je prije skoro sedam desetljeća fenomen NLO-a privukao pažnju šire javnosti nije postao ništa manje tajanstven. Tajna ostaje i ono što je tijekom noćnog leta od Zagreba do Beograda u kolovozu 1977. pratilo zrakoplov Pan Adrije - Fokker-227. Tajanstvena nebeska pratnja inicirala je višesatnu dramu sve dok naposljetku nije uslijedila i vojna intervencija MIG-ova 21 sa zadaćom obaranja svjetlosnog uljeza, koja nije sretno završila za sve zrakoplove. Događaju su svjedočili mnogobrojni radaristi, kontrolori leta, civilni i vojni piloti. Tragom tog incidenta - koji predstavlja možda najkvalitetniji NLO-događaj na našem nebu - prije 18 godina krenuo je istraživački novinar Giuliano Marinković.
Tomica
Tomica

Posts : 1260
Join date : 19.07.2018

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade pet kol 28, 2020 10:36 pm

na linku ispod ima na stotine starih časopisa specijaliziranih za UFO časopisi još iz 1955-te godine pa nadalje. skroz rijetko štivo koje je nemoguće više naći možda po antikvarijatima knjiga i časopisa.

zanimljivih podataka ima tko voli čitati i koga zanima naći će hrpu podataka i svjedočenja u vezi NLO-a a ima i hrpa dokumenata top-secret koji su deklasificirani.

može se slobodno čitati online na Sribdu ili pohraniti na hard disk.

specialty ufo
publications

link:

https://www.saturdaynightuforia.com/html/libraryufospecialtymagazines.html

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade pet kol 28, 2020 10:57 pm

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub kol 29, 2020 12:52 am

Astronomy Picture of the Day Archive

https://apod.nasa.gov/apod/archivepix.html
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub kol 29, 2020 12:57 am

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa S106_Mishra_1947

Star Forming Region S106
Image Credit: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive; Processing & Copyright: Utkarsh Mishra
Explanation: Massive star IRS 4 is beginning to spread its wings. Born only about 100,000 years ago, material streaming out from this newborn star has formed the nebula dubbed Sharpless 2-106 Nebula (S106), featured here. A large disk of dust and gas orbiting Infrared Source 4 (IRS 4), visible in brown near the image center, gives the nebula an hourglass or butterfly shape. S106 gas near IRS 4 acts as an emission nebula as it emits light after being ionized, while dust far from IRS 4 reflects light from the central star and so acts as a reflection nebula. Detailed inspection of a relevant infrared image of S106 reveal hundreds of low-mass brown dwarf stars lurking in the nebula's gas. S106 spans about 2 light-years and lies about 2000 light-years away toward the constellation of the Swan (Cygnus).
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub kol 29, 2020 1:04 am

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Eta-HST-ESO-New-LL


Carina Nebula Close Up
Image Credit: NASA, ESA, Hubble, ESO, Amateur Data; Processing & Copyright: Robert Gendler & Roberto Colombari
Explanation: A jewel of the southern sky, the Great Carina Nebula, also known as NGC 3372, spans over 300 light-years, one of our galaxy's largest star forming regions. Like the smaller, more northerly Great Orion Nebula, the Carina Nebula is easily visible to the unaided eye, though at a distance of 7,500 light-years it is some 5 times farther away. This gorgeous telescopic close-up reveals remarkable details of the region's central glowing filaments of interstellar gas and obscuring cosmic dust clouds in a field of view nearly 20 light-years across. The Carina Nebula is home to young, extremely massive stars, including the still enigmatic and violently variable Eta Carinae, a star system with well over 100 times the mass of the Sun. In the processed composite of space and ground-based image data a dusty, two-lobed Homunculus Nebula appears to surround Eta Carinae itself just below and left of center. While Eta Carinae is likely on the verge of a supernova explosion, X-ray images indicate that the Great Carina Nebula has been a veritable supernova factory.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Neobicni slucajevi NLPa // NLOa Empty Re: Neobicni slucajevi NLPa // NLOa

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.