Net-forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Wajter raport

5 posters

Stranica 9 / 11. Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Tomica sub ruj 30, 2023 6:52 am

Tomica je napisao/la:Slusam Andromedu od 5. 09. i negdje oko 32. minute javi se slusatelj s opisom cudnovatog susreta. Godina je 1979., jesen, negdje oko ZG-a.

Na ovo mi je skrenula paznju jedna poznanica ciji je muz cuo identicne price od dvije razlicite osobe koje se medjusobno ne poznaju. Dakle, sada vec tri razlicite osobe svjedoce slicnoj pojavi iste godine. Happy

Andromeda, 5. 9. '23.

Cula sam se s poznanicom i moram ispraviti navod. Dakle, preostala dvojica (koja se medjusobno ne poznaju) nisu bila na autoputu, vec doma. Jedan je promatrao s prozora, drugi iz dvorista.


Ne znam, mozda grijesim, ali ne gledam na ufo skeptike i nevjernike tako tragicno i s ljutnjom.

Najnovije "razotkrivanje" pokazuje mnogo rupa u svjedocenju i dogodilo se nesto sto i nadalje izaziva smijeh kod mene, a to je da se i zavjerenici i znanstvenici slazu da je sve to smijurija, odnosno dimna zavjesa kojom se prikriva nesto vaznije.

Sto se opcenito znanstvenika tice, oni su obicna ljudska bica. Podlozna svemu sto im moze osigurati finu egzistenciju. Ali znanstvena metoda je ta koja, prije ili kasnije, korigira takva ponasanja. Ona prezivljava i onu i ovu generaciju znanstvenika.

Tomica
Tomica

Posts : 1260
Join date : 19.07.2018

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub ruj 30, 2023 10:25 am

Momentalno, najveci neprijatelj znanstvenika I njihovih teorija je James Webb teleskop.

A uostalom, zasto bih vjerovao znanstvenika I njihovim teorijama? Ja Sam za razliku of njih vidio svojim ocima nlo-e a oni svoje teorije nikada nisu vidjeli sto tako postavljeno znanstvenika vise priblizava religiji nego nauci.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Tomica ned lis 01, 2023 4:08 pm

Zato su ga i napravili. Da im potvrdi ili opovrgne postojece teorije.


Ne znam sto bi u danasnje vrijeme deep fake tehnologije predstavljao nedvojbeni dokaz izvanzemaljskih posjetioca? Scenarij nalik na onaj iz Dolaska (Arrival)?

Inace, kod onog svjedocenja u Andromedi, zanimljivo mi je bilo spominjanje vremenske kapsule. U trenucima vidjenja - nepostojeci promet. Prije i nakon vidjenja - gust promet.

Sto su mogli vidjeti oni koji su slucajno zamijetili njihov auto? Je li uopce bio fizicki prisutan ili je bio nekako "zamrznut" poput slike?
Tomica
Tomica

Posts : 1260
Join date : 19.07.2018

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade uto lis 03, 2023 12:58 am

ako netko da točan odgovor na tvoje pitanje treba ga odmah proglasiti svecem ili sveticom. santo subito! i obilno nagraditi cijelom paletom nobelovih nagrada.

evo ovdje ima nešto zanimljivo za pročitati:

Are UFOs Just Future Humans Watching Us?

Could UFOs be our descendants traveling back in time? How would something like that work? Is it even possible?
Last summer, a British astronaut made the news when he referred to someone’s theory that unidentified flying objects (UFOs) in our skies may be future humans looking back at us. Tim Peake is a decorated test pilot and was the first European Space Agency (ESA) astronaut from the United Kingdom, with over half a year spent in space including on the International Space Station (ISS); he was answering the question with good humor and skepticism.

But it got me thinking.

https://www.popularmechanics.com/science/a40665405/are-ufos-time-traveling-humans/

i ova web stranica ima puno materijala za čitati:

https://www.thinkaboutitdocs.com

i da, ako su svi ti nlo-i neka zajebancija nije mi jasno zašto vojska i tajne službe proučavaju sve to i troše enormne novce na ta nlo istraživanja? možda bi trebali poslati Radonića i Korlevića da im održe malo predavanje.

nešto sam našao:

https://www.secretsdeclassified.af.mil/Portals/67/documents/AFD-110719-005.pdf?ver=2016-07-19-142520-690
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sri lis 04, 2023 12:51 am

noć nlo-a ili night of ufos in Brasil

1986 Brazilian UFO incident

On May 19, 1986, a series of radar and visual contacts with unidentified flying objects (UFOs) took place across the Brazilian states of São Paulo, Rio de Janeiro, Minas Gerais and Goiás, becoming locally known as the "Night of the UFOs".

At around 8:15 p.m. BRT on the 19th of May 1986, Sérgio Mota da Silva, an air traffic controller at São José dos Campos Airport (SJK), spotted three bright lights hovering over the airport on the night sky, and Guarulhos International Airport detected contacts in the vicinity of São José dos Campos. Sérgio observed the objects with a pair of binoculars, noticing that they seemed to emit a bright red light, but often changing colors to yellow, green and-like. Dimming the runway lights, he noticed that the objects seemed to approach the airport, moving away once the lights were increased again.

At 9:08 p.m. BRT, an EMB 121 Xingu plane, callsign PT-MBZ, on its way towards SJK from Brasília, reports seeing bright red lights at radial 150 of SJK's VOR, near the coast moving east to west. This aircraft was flown by Colonel Ozires Silva, the founder of Embraer, who was returning from a meeting with President José Sarney and who would take office as president of Petrobras on the following day. According to Ozires, the objects seemed like "big red stars". He then proceeded, of his own accord, to attempt to approach the objects, without success.

By 9:39 p.m. BRT Santa Cruz Air Force Base was put on alert due to the presence of several unidentified radar plots around São José dos Campos. Around half an hour later, Anápolis Air Force Base reports the detection of radar echoes at radial 270 of its VOR, prompting the air base to also be put on alert. The radar contacts obtained by Anápolis were not being detected by the Center of Military Operations (COpM) located in CINDACTA

At 10:27 p.m., a F-5E of 1º/1ºGAvCa "Jambock", callsign JB17, was scrambled from Santa Cruz AFB, taking off just seven minutes later. The pilot, approaching at an altitude of 17,000 feet, reported having detected a radar plot and having visual contact with a white light below its level, that then proceeded to climb, steadily maintaining itself 10–12 miles away and 10° above his aircraft until it reached 33,000 feet. During this period, the pilot reported that the light changed from white to red, green and then white again. The object was followed towards the sea until it was around 180 miles away from Santa Cruz, when the F-5 reached bingo fuel and had to return to base.

At 10:48, Anápolis AFB launched their first Mirage IIIE interceptor of the 1st Air Defense Group "Jaguar", callsign JG116, who eventually obtained five radar contacts but no visual contacts. At one point, the Mirage managed to get within 2 miles of one of the contacts, whose movements seemed to indicate zigzagging and 90 degree turns, before it rapidly moved away despite the interceptor's supersonic speed.[3] In a 1993 interview to TV Globo, the pilot estimated the object's velocity at Mach 15.

By 10:50 p.m., a second F-5E, callsign JB07, took off from Santa Cruz, reporting visual and radar contact with an object emitting a bright red light. According to the Brazilian Air Force report, after an unsuccessful attempt to close the distance, the light seemed to "turn off", at the same time as the radar contact was lost. Some time afterwards, the controller at Santa Cruz Air Base detected 13 radar plots directly behind JB07, instructing the aircraft to turn 180 degrees. As the F-5E turned, however, no visual or radar contacts were obtained by the fighter.

Other two Mirage IIIE interceptors were launched in Anápolis, but neither had any visual nor radar contacts. In total, 21 radar plots were obtained during the incident.[

The official Brazilian Air Force report on the incident was declassified on September 25, 2009. In its final considerations, the document stated, among other things, that the unidentified aerial phenomena were capable of:

Varying their velocities from subsonic to supersonic, as well as hover;

Varying their altitudes from below 5,000 to above 40,000 feet;

Emitting white, green, and red lights, or emitting no light at all;


Sudden acceleration or deacceleration;

Turning with constant radiuses as well as sharp 90 degree turns;

Showing intelligence in their capabilities to maintain distance from the observers as well as flying in formation, though not being necessarily crewed.

The report also pointed to the efficiency of the bases' responses, as 7 armed aircraft were available for use within 30 minutes of the threat's detection.

https://en.wikipedia.org/wiki/1986_Brazilian_UFO_incident

Government of Brazil

Official UFO Night in Brazil

Published in May 20, 2022 11:25 AM
Updated in May 20, 2022 01:49 PM

..."It's not about whether or not you believe [in extraterrestrial beings or flying saucers]. We can only give technical information. There are several assumptions. Technically, I would tell you that we have no explanation," he declared at the time.

At the end of the press conference, which was attended by the five FAB pilots and the flight controllers who were on duty that night, the Minister of Aeronautics declared that the episode would be investigated and that, within 30 days, he would publish a complete dossier.

Only 23 years later, on September 25, 2009, a report on the case, signed by the interim Air Force Command (COMDA) José Pessoa Cavalcanti de Albuquerque and dated June 2, 1986, was released.

"This Command is of the opinion that the phenomena are solid and reflect, in a certain way, intelligence, due to the ability to follow and maintain a distance from observers, as well as to fly in formation, not necessarily manned", said the dossier.

https://www.gov.br/en/government-of-brazil/latest-news/2022/official-ufo-night-in-brazil

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet lis 05, 2023 3:10 pm

Psihologinji koja je tražila smještaj za curicu došla inspekcija. "Žele je ušutkati"

https://www.index.hr/mobile/vijesti/clanak/psihologinji-koja-je-trazila-smjestaj-za-curicu-dosla-inspekcija-zele-je-usutkati/2501250.aspx?index_ref=naslovnica_najnovije_m

Zacavlati cu ovdje jedan komentar koji mi je dobar jer sazeto opisuje modus operandi u ovoj sasranoj smrdljivoj hrvatskoj mocvari punoj psihopata sociopata i narcisa:

"Nepisano je pravilo da se ne smije nešto objaviti u medije bez dopuštenja."

Nepisano je pravilo da kad prekršiš nepisano pravilo, nisi prekršio nikakvo pravilo, ali svejedno dobiješ po nosu i zagorčavaju ti život.

Jer, nepisano je pravilo da postoje nepisana pravila kako bi loš sustav prikrivao svoje mane.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet lis 05, 2023 7:05 pm

Napravio sam kekse. Cookies yeah!

Pocetak je obecavao, no, kako je odmicalo vrijeme, u zraku se osjecao miris katastrofe. Aparatic za raditi kekse je kihnuo i izbacivao tijesto svakako. Nakon toga sam primijenio metode NNNI sa nekim tuljkom mjesinom za kremu za tortu. To je funkcioniralo ali to je bila borba sa tijestom koja se pretvorila u masakr.

Na kraju stavim sve to u pecnicu i sjetim se da nisam stavio prasak za pecivo...grrr...

Uglavnom ne ponovilo se...kukies nisu losi jer nema nize ocjene ni pas ih nece. Inace mi je pas kao degustator ako ne prodje kod njega onda motaj kablove i poklopi se usima.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

whisperer likes this post

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade pet lis 06, 2023 10:39 am

Ma dobri su keksici mozda je moj brek previse razmazen nije nikad dozivio glad.
Budem ponudio ricetu Oreo tvornici danas je in sto syebanije to bolje prihvaceno od potrosaca. Dobar marketing nekolkko influencerica and I will be rich like Elon Musk.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Tomica pet lis 06, 2023 1:20 pm

Gnječ je napisao/la:Ma dobri su keksici mozda je moj brek previse razmazen nije nikad dozivio glad.
Budem ponudio ricetu Oreo tvornici danas je in sto syebanije to bolje prihvaceno od potrosaca. Dobar marketing nekolkko influencerica and I will be rich like Elon Musk.


👍



Wajter raport - Page 9 374391d4093ab334847cfd7daaf47e631da8ab1a
Tomica
Tomica

Posts : 1260
Join date : 19.07.2018

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by whisperer pet lis 06, 2023 8:32 pm

Tomica je napisao/la:Bas si lijepo prepricao tu crticu. Popu i Whisp je sve jasno k'o dan.

Frazem "jasno k'o dan" znaci da su sve razumjeli.

Pronasla sam i crticu koja pojasnjava  "jasno k'o dan" al' je na japanskom pa ne znam odgovara li, zapravo, primjeru.


: ))

Volim ja kada Esco objasni sve u detalje....Happy
whisperer
whisperer

Posts : 1977
Join date : 01.06.2014
Location : Luna Malekova

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by whisperer pet lis 06, 2023 8:45 pm

Tomica je napisao/la:
whisperer je napisao/la:
. je napisao/la:Je li tko od vas bio na hiperbaricnom lijecenju?




Ja sam čula priče da su neki ronioci znali ići  u komore kada su prebrzo izranjali pa bi došlo do dekompresije. 

Jesi bila? Moraš ići?  Love

E da, tako je to zapocelo. Onda su uvidjeli da ima brojne druge dobrobiti poput brzeg zacijeljivanja rana, usporavanja nekroza ili njihovog potpunog izlijecenja, kod gluhoca i sljepoca, kod lijecenja problema s mikrocirkulacijom, kod jakih upala i svasta jos...

Jesam, bila sam dosad 10 puta. Jos 20. Svakodnevno sam u barokomori, osim vikendom.

Bas me je frka unutra. PA imam gotovo svaki put, ali izdrzim.

Happy

Prvo nas "spustaju" do dubine od 14 m otprilike 10 minuta, tj., raste tlak. Dobijemo casicu vode i nakon svakog "napuhivanja nosa" zbog otklona pritiska, uzmes gutljaj. Pritisak na bubnjice obicno osjecas dok te sasvim ne spusti pa te konstantno "trazi" to napuhivanje nosa. Jedna zanimljivost: kad progovoris, tvoj je glas toliko usitnjen da pomalo zvuci kao ona fora s helijem. E, onda dobijes masku s kisikom i udises ga. Mi koji uzimamo kortikosteroide imamo 5 - minutne pauze svakih 20 minuta. Tijekom "izrona" takodjer malo zijevas zbog pritiska u usima.

Meni obicno ta maska izaziva neugodu. Pod njom nekako mehanicki dises, cini mi se teze, iako dobivas 100% kisik,q pa me taj osjecaj ispunjava nekom tjeskobom. A mozda nije ni do maske, ni do komore vec spoznaje da ja sad tu moram sjediti sat i 20 minuta, da ne mogu izaci, a to je za anksiozne osobe bitan triger. Valjda mi se aktivira klaustrofobija, sto li...

Pustaju nam glazbu citavo vrijeme, nije neugodna atmosfera. S nama je unutra netko od medicinskog osoblja, a uvijek nas dvoje prati izvana unutarnjim kamerama.

Nije nam tijesno, ima nas vise ljudi unutra (9 sjedala nalik na fotelje). I tako ..

Sa mnom je neko vrijeme bila jedna simpaticna slikarica. Ona je bila hospitalizirana zbog operacije pa joj je propisana komora zbog brzeg zacijeljivanja rana. Nije htjela doci jer je mislila da ce biti kao kod njih u Parizu - jedna kaselica, a pati od klaustrofobije. Zamisli, u toliko velikom gradu, imaju samo jednu kaselicu. Medjutim, s nama joj je bilo dobro. Happy


Vidiš, nisam znala za tu vrstu terapije, baš mi zanimljivo zvuči. Odnosno, čula jesam ali i ne da se odnosi i na više tegoba.
 Kako si došla do toga, tko te je uputio? Netko iz bolnice ili opće prakse?

Tako i kod ronjenja gutaš zrak postepeno. I kod mene je u ronjenju bila prisutna anksioznost, pogotovo prvi put. Ali skužila sam da je to samo psihološka blokada i momenat,  i da zapravo kada se oslobodiš tog dijela zaista bude osjećaj kao da hodaš na Mjesecu..

Jesi ti nakon toga bolje, ima li efekata?

*
whisperer
whisperer

Posts : 1977
Join date : 01.06.2014
Location : Luna Malekova

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by whisperer pet lis 06, 2023 8:48 pm

Gnječ i tvornica čokolade je napisao/la:Napravio sam kekse. Cookies yeah!

Pocetak je obecavao, no, kako je odmicalo vrijeme, u zraku se osjecao miris katastrofe. Aparatic za raditi kekse je kihnuo i izbacivao tijesto svakako. Nakon toga sam primijenio metode NNNI sa nekim tuljkom mjesinom za kremu za tortu. To je funkcioniralo ali to je bila borba sa tijestom koja se pretvorila u masakr.

Na kraju stavim sve to u pecnicu i sjetim se da nisam stavio prasak za pecivo...grrr...

Uglavnom ne ponovilo se...kukies nisu losi jer nema nize ocjene ni pas ih nece. Inace mi je pas kao degustator ako ne prodje kod njega onda motaj kablove i poklopi se usima.


Grin

Kada smo već kod dnevnih novosti, maca mi se opet posexala i imamo novih 4 mačića!
whisperer
whisperer

Posts : 1977
Join date : 01.06.2014
Location : Luna Malekova

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub lis 07, 2023 3:14 pm

Tomica je napisao/la:
Gnječ je napisao/la:Ma dobri su keksici mozda je moj brek previse razmazen nije nikad dozivio glad.
Budem ponudio ricetu Oreo tvornici danas je in sto syebanije to bolje prihvaceno od potrosaca. Dobar marketing nekolkko influencerica and I will be rich like Elon Musk.


👍



Wajter raport - Page 9 374391d4093ab334847cfd7daaf47e631da8ab1a

već se nekoliko sati pokušavam ulogirati i neide nikako. sad vidjeh da me opet prekrstilo. već kad smo kod slastica, to je tvoje Wajter raport - Page 9 1f449 maslo. Wajter raport - Page 9 1f600

jbt. tek sad vidim da imamo milijun smajlića... Wajter raport - Page 9 1f600

kupio sam 14 stabala limuna. htio sam kupit samo jedan ili dva...a onda me ponijelo Embarassed

sad sam u jagodama...pokušavam se suzdržati... imam ona dva luđaka na ramenima koji viču u glas: kupi! nemoj! klikni! neee!

morat ću blokirati sve poljoprivredne e-shopove ili ću bankrotirati Cry a možda da zatražim poticaje od šugavog ministarstva za kopanje ruda i gubljenje vremena? Plain
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub lis 07, 2023 3:21 pm

i da. jedan limun je došao totalno karamboliran prelomljen skršen na pola sa svim debelim štapovima od debelog bambusa koji su ga držali. mora da se netko u transportu gadno ubo na bodlje pa ga ulovila žuta minuta i polomio mi jedan limun. pretpostavljam da mi je jebo mamica u tom nastrtaju bijesa i boli. ne kužim zato ne stave upozorenje da ima bodlje i da treba rukovati oprezno. ne znaju svi da limun ima duge bodlje.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub lis 07, 2023 3:26 pm

whisperer je napisao/la:
Gnječ i tvornica čokolade je napisao/la:Napravio sam kekse. Cookies yeah!

Pocetak je obecavao, no, kako je odmicalo vrijeme, u zraku se osjecao miris katastrofe. Aparatic za raditi kekse je kihnuo i izbacivao tijesto svakako. Nakon toga sam primijenio metode NNNI sa nekim tuljkom mjesinom za kremu za tortu. To je funkcioniralo ali to je bila borba sa tijestom koja se pretvorila u masakr.

Na kraju stavim sve to u pecnicu i sjetim se da nisam stavio prasak za pecivo...grrr...

Uglavnom ne ponovilo se...kukies nisu losi jer nema nize ocjene ni pas ih nece. Inace mi je pas kao degustator ako ne prodje kod njega onda motaj kablove i poklopi se usima.


Grin

Kada smo već kod dnevnih novosti, maca mi se opet posexala i imamo novih 4 mačića!

pa nisu ti mačke ni u pubertet ušle. kad prije?

što se tiče kukies čak je i oblik keksića sugerirao da će ispast sranje. ja sam ih lijepo oblikovao onako u spiralu tak da su izgledali kao mali drekići...ali dobro, za prvi puta nije ni moglo ispast gore nego što je.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub lis 07, 2023 3:37 pm

e, i meni je mačka okotila nepoznat broj mačića. nemogu do njih jer su u jorgovanima i gustiš je.
samo ne znam kako je uspjela ako je sterilizirana. kako su je sterilizirali? alkoholom?
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub lis 07, 2023 3:50 pm

whisperer je napisao/la:
Tomica je napisao/la:Bas si lijepo prepricao tu crticu. Popu i Whisp je sve jasno k'o dan.

Frazem "jasno k'o dan" znaci da su sve razumjeli.

Pronasla sam i crticu koja pojasnjava  "jasno k'o dan" al' je na japanskom pa ne znam odgovara li, zapravo, primjeru.


: ))

Volim ja kada Esco objasni sve u detalje....Happy

ima i ona: jasno ko pekmez

ali nikako mi ne uspijeva povezati jasno i pekmez. kakve veze ima pekmez?

evo primjer:

‘Sve je jasno kao pekmez, u Puli smo si pucali u koljena‘

https://pulski.info/vijesti/83048-sve-je-jasno-kao-pekmez-u-puli-smo-si-pucali-u-koljena

kad vidim ova dva luzera u prvom planu i James Joyce-a u pozadini...

Wajter raport - Page 9 Lg_83048_xl_72350_sdp_praznikrada_1
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sub lis 07, 2023 8:30 pm

za znatiželjne: malo putovanje u prastari istriotski jezik

Lèngua Eîstriota

(ISO 639-3: ist)

Istriotski ili istroromanski jezik, skupina je predmletačkih autohtonih romanskih govora istarskog poluotoka, a čini jezični otok na jugu Istre. Istriotski je podrijetlom izravno od srednjovjekovnog latinskog. U prošlosti je bio rašireniji, a danas njime govori 3000 ljudi i govornici su uglavnom stariji stanovnici u samo šest mjesta - Rovinju, Vodnjanu, Fažani, Galižani, Balama i Šišanu.

SCRIVEMO IN ISTROVENETO
"JE CATÀ NA SCOUZIRA SU LA CAL": No ste becar paura, xe Istrioto. El "compagno Poteškoća" el parlava Istroveneto

...Ma cosa ga tanto de speciale sto istrioto? Intanto bisogna dir che in Istria el iera parlando xa mile ani fa, prima che - a cominciar dal 1264, co i Parentini per prima tra i Istriani de la costa i ga volù pasar soto la bandiera de San Marco e la bacheta del doge - l’Istria de ponente la diventasi parte de la Serenissima e la tacasi parlar venesian. Quel venesian poi diventà istroveneto che, soto l’Austria, e se ga imbastardì col triestin. I dixi che anche a Pola, una volta, se parlava istrioto.

Demo ‘vanti. “In secondo luogo”, se disi a Firense, l’istrioto, quel autentico, el xe per vero sai diferente dell’istroveneto. Me ricordo che la brava e bona maestra Olga Milotti, co ierimo ancora fioi, la ne gaveva fato un esempio per spiegar la diferensa. La frase italiana “ho trovato un cucchiaio in strada”, in istroveneto se dixi “go trovà un cuciar in strada” che no la xe tropo diferenete dal talian vero. Ben, savè come che la sona in vero istrioto? Eco qua, se dixi “je catà na scouzira su la cal”! Parlada, la sona ancora più stramba che go se la legi.

Poi, a guardar meo, se vedi che “catar” deriva dal latin “captare” che vol dir sercar (e “chi cerca trova”), tanto che in spagnol, che come el talian el xe una lingua romanza che la deriva da latin, catar vol dir “sercar” ma nel senso del gusto, de provar se ne piasi qualcosa in boca, “assaggiare”, tanto per capirse."Serca sta minestra prima de dir che no te piasi", me diseva mia nona.

Xa savè che “cal” xe uno dei modi che in tel vecio talian se dixeva strada: basta pensar ala Cal Nova de Dignan o ala Calle Larga de Zara, anche sensa tirar tropo in balo Dante che, nel XVII canto del Paradiso de la sua “Divina Commedia”, a proposito del fato che la xe dura eser esule da casa, el scrivi “Tu proverai sì come sa di sale lo pane altrui, e com'è duro calle lo scendere e 'l salir per l'altrui scale.” Insoma, xe una strada dura caminar per le scale dei altri e, tanto per capir meo la prima parte della tersina, a Firense el pan i lo faseva sensa sal e i lo ciamava pane sciapo o pane sciocco.

više:

https://www.istra24.hr/ventiquattro/je-cata-na-scouzira-su-la-cal-no-ste-becar-paura-xe-istrioto.-el-compagno-poteskoca-el-parlava-istroveneto
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade pon lis 16, 2023 9:20 am

Bura zima. The end is near! Support the current thing! Winter!

THE CURRENT THING -THINGISM

There is no better evidence of the managed nature of what passes as “democratic deliberation” than the recent development of “Current Thingism.” Even if you aren’t familiar with the term, you know the phenomenon well. There are many crises unfolding in contemporary America, and the “Current Thing” is whichever one our elites insist should be the focus of our attention at the present moment.


For a while, the Current Thing was #MeToo. From 2016 until 2018, the Current Thing was Russian collusion. After that scheme unraveled, we moved through a series of Current Things, each of which was said to compound the grave threat Trump supposedly posed to Our Democracy: in March 2020, it was Covid-19; for a few months that summer, it was systemic racism; then, it was the Delta variant; finally, for a stretch of early 2021, it was the January 6th “insurrection.” And when Russia invaded Ukraine, Ukraine became the Current Thing. You knew it was the new Current Thing because all the smart people suddenly changed how they spelled and pronounced “Kiev.”


So, you know what the Current Thing is. What, then, is “Current Thingism”? Current Thingism is the default mindset of a certain segment of the American population: typically, the professional, liberal, educated, urban caste of society. Current Thingism is an enduring assumption that whatever the Current Thing happens to be, it should, in fact, be the Current Thing—the issue among issues.

Because the Current Thing deserves our total attention and deference, anyone who disputes the existence or the urgency of the Current Thing is a problem. The person who does not concede the urgency of the Current Thing is dumb, dangerous, or both. Remember the treatment of those who doubted the efficacy of masks? Those who were reluctant about mRNA vaccines? Those who doubted the wisdom of sending billions of dollars to fund Ukraine’s defense? Such is the fate of those who don’t get in line with the Current Thing.

https://www.theamericanconservative.com/the-tyranny-of-the-current-thing/
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by besposlenpop pon lis 16, 2023 10:05 am

Konačno jesen.  teet
besposlenpop
besposlenpop

Posts : 5174
Join date : 03.06.2014
Age : 65
Location : Zagreb West

http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c042.gif

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade pon lis 16, 2023 10:31 am

besposlenpop je napisao/la:Konačno jesenteet

Konačno je sen.
Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade uto lis 17, 2023 3:53 pm

Dugo nismo cestitali rođendane pa evo Lou iz Japana ima rođendan.

Sretan rođendan Lou cheers

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade uto lis 17, 2023 8:37 pm

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade sri lis 18, 2023 11:21 pm

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Gnječ i tvornica čokolade čet lis 19, 2023 12:56 am

Gnječ i tvornica čokolade
Gnječ i tvornica čokolade

Posts : 1635
Join date : 13.12.2019

[Vrh] Go down

Wajter raport - Page 9 Empty Re: Wajter raport

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 9 / 11. Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.